Türkiye'nin en iyi haber sitesi

4G yıl sonu devrede

Mobil iletişimi en az 10 kat hızlandıracak olan 4G teknolojisi için ihale mayıs ayında yapılacak. Yıl sonunda devreye girecek olan 4G ile birlikte sektöre dördüncü operatör de gelecek

Giriş Tarihi: 5.3.2015
4G yıl sonu devrede
Türkiye, mobil iletişimde hızı en az 10 kat artıracak olan 4'üncü nesil (4G) teknolojisini yıl sonunda kullanmaya başlayacak. Mayıs ayı içinde ihalesi yapılacak olan teknoloji sayesinde ses ve bilgi aynı hat üzerinden aktarılacak. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, milyonlarca kişiyi ilgilendiren 4G süreciyle ilgili yol haritasını açıkladı. 4G sürecinin başlatılmasıyla sektöre dördüncü bir operatörün daha geleceğini belirten Elvan, "Bu operatör sadece 2600 frekans bandında olabilecek ve diğer operatör yükümlülükleri olmayacak" diye konuştu.

10 KAT DAHA HIZLI

Mobil iletişim kullanan tüketici sayısındaki her yüzde 10'luk artışın gayri safi yurtiçi hasılayı yüzde 1 oranında yükselttiğini söyleyen Elvan, ayrıca geniştaban kullananların sayısındaki bin kişilik artışın da 80 kişiye istihdam sağladığını vurguladı. 4G hizmetinin 2015 sonuna kadar tüketicinin hizmetine sunulacağını belirten Elvan, kullanım ücretinin "uygun" olacağını söyledi. "Mobil iletişimde yeni ulaşım kanalları açıyoruz" diyen Bakan Elvan, konuşmasını şöyle sürdürdü: "4G, tüm il ve ilçe merkezleri dahil olmak üzere, otoyollar, karayolları ve hızlı tren hatlarını kapsayacak. 3G'ye göre en az 10 kattan daha hızlı bir veri akışına sahip olacak 4G'nin ihale süreci başladı."

1 MİLYAR $ OLABİLİR

Bakan Elvan, 4G ihalesinde bantların şeffaf bir ihale ortamında yapılacağını vurgulayarak, muhammen bedel ile ilgili soruyu yanıtsız bıraktı. Sektör uzmanları, 3G ihalesinde devletin 800 milyon dolarlık bir gelir elde ettiğini, 4G'de ise bu rakamın 1 milyar dolara çıkabileceğini vurguladı. Sektör yetkilileri, 4'üncü operatörün isterse veri iletişimi yanında ses iletimi de yapabileceğini vurguladı.

ANINDA HABERLEŞME DÖNEMİ
4G teknolojisinin bağlantısıyla "yüksek hızda haberleşme" kavramının "anında haberleşme" anlamına geleceğini söyleyen Bakan Elvan, 4G'nin devreye girmesiyle, birbiriyle iletişim kuran makinelerin (M2M) sayısının da 1.5 milyondan 7 milyona çıkacağını açıkladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
4G yıl sonu devrede
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN