Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'de lik maaşı başvurusunda rekor

'de geçen hafta ilk kez lik maaşı talebinde bulunanların sayısı 320 binle beklentilerin üzerine çıktı -

Giriş Tarihi: 5.3.2015 16:44
ABD'de işsizlik maaşı başvurusunda rekor
'de lik maaşına ilk kez başvuranların sayısı geçen hafta 320 bin ile son 9 ayın en yüksek seviyesine çıktı.

ABD Çalışma Bakanlığı'nın bugün açıklanan verilerine göre, geçen hafta ilk kez talebinde bulunanların sayısı önceki haftaya oranla 7 bin kişi artarak 320 bin oldu.

Bu sonuçla, Mayıs 2014'ten bu yana en yüksek seviyesinde kaydedilen başvurulara yönelik beklenti 300 bin olarak belirlenmişti. İşsizlik maaşı başvuruları geçen mayıs ayının ilk haftasında ise 345 bin düzeyinde gerçekleşmişti.

Haftalık rakamlara oranla daha az değişkenlik gösteren son 4 haftalık ortalama işsizlik maaşı başvuruları da 294 bin 500 kişiden 304 bin 750'ye yükseldi. Süregelen işsizlik başvuruları önceki haftaya kıyasla 20 bin kişi artarak, 2 milyon 421 bin oldu.

Bu arada, bir önceki haftaya ilişkin başvuru rakamları revize edilmeyerek, 313 binde sabit bırakıldı. Ekonomistler, son 2 haftadır beklentilerin üzerinde açıklanan başvuruları, istihdam sektöründeki ivmenin yavaşladığı şeklinde değerlendirirken, ABD Çalışma Bakanlığı'nın yarın açıklayacağı şubat ayı tarım dışı istihdam verisinin sektördeki gelişmeleri daha iyi yansıtacağını belirtiyor.

Tarım dışı istihdam ocak ayında 257 bin kişi artmış, işsizlik oranı ise yüzde 5,7 seviyesinde gerçekleşmişti.

İş gücü piyasasındaki gelişmeler ABD Merkez Bankası'nın () para politikasında önemli rol oynuyor. Fed'in para politikalarını belirleyen Federal Açık Piyasalar Komitesi'nin bir sonraki toplantısı 17-18 Mart 2015'te yapılacak. Yellen, söz konusu toplantının ardından basın konferansı düzenleyerek, alınan kararları değerlendirecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD'de işsizlik maaşı başvurusunda rekor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN