Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Maliye, önce vatandaşa danışacak

, düzenlemelerine ilişkin taslakları Başbakanlığa göndermeden önce internet sitesinden yayımlayarak, toplumun ve ilgili tarafların görüşlerine sunacak

Giriş Tarihi: 6.3.2015 12:52
Maliye, önce vatandaşa danışacak

Onuncu Kalkınma Planı kapsamında hazırlanan Kamu Gelirlerinin Kalitesinin Artırılması Programı Eylem Planı verilerinden derlediği bilgiye göre, mevzuatına ilişkin düzenlemelerin, toplumun ve ilgili tarafların katkılarının alındığı bir süreç içinde gerçekleştirilmesi için harekete geçti. Gelecek yılın sonuna kadar hayata geçirilmesi planlanan eylem planına göre, vergi düzenlemelerine ilişkin taslaklar, Başbakanlığa gönderilmeden önce yeterli bir süre boyunca Gelir Politikaları Genel Müdürlüğü veya Gelir İdaresi Başkanlığının internet sitesinde yayımlanacak. Bu süreçte toplumun ve ilgili tarafların görüşlerinin alınmasına imkan sağlanacak.

GÖRÜŞ VE ÖNERİLER İÇİN SİSTEM OLUŞTURULACAK

Bakanlık, eylem planı kapsamında, yeni yürürlüğe giren vergi düzenlemelerine ilişkin uygulama safhasında görüş ve önerilerin alındığı bir sistemi de hayata geçirecek. Gelecek yılın sonun kadar uygulamaya geçilmesi hedeflenen sistem ile ne muhatap kişi ve kurumların görüş ve önerileri de alınmış olacak. MÜGEB'in bu yılın sonuna kadar daha verimli kullanılması amacıyla geliştirilmesi amaçlanıyor. Bakanlık, hizmet kalitesini artırmak için mükellefle yüz yüze danışma, beyanname doldurma ve sorgulama hizmeti sunan mükellef hizmetleri merkezlerinin etkinliğini de artırmak istiyor. Bu kapsamda 2018 yılının sonuna kadar büyük şehirlerde mükelleflerin rahatlıkla ulaşabileceği il merkezlerinde, küçük şehirlerde ise vergi dairesi başkanlığı/defterdarlığı yapısı içinde mükellef hizmetleri merkezlerinin oluşturulması planlanıyor. Bakanlık ayrıca sunulan hizmetler hakkında mükellef memnuniyetini ölçmek için periyodik olarak anketler uygulayacak ve sonuçlar, mükellef memnuniyetini artırma amacıyla kullanılacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Maliye, önce vatandaşa danışacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN