Türkiye'nin en iyi haber sitesi

",işsizliği düşürdü"

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, istihdamındaki azalmaya rağmen ın, yüzde 12 olan işsizliği, 2,1 puan indirerek yüzde 9,9'la tek hanede tuttuğunu belirtti.

Giriş Tarihi: 6.3.2015 16:58
Tarım,işsizliği düşürdü
Bayraktar, yazılı açıklamasında, ın, 2012'de 6 milyon 97 bin, 2013'te 6 milyon 15 bin, 2014'te ise 5 milyon 470 bin kişiye istihdam sağladığını ifade etti.

Tarımın istihdamdaki payının 2012'de yüzde 24,6 iken 2013-2014 döneminde yüzde 23,6'dan yüzde 21,1'e gerilediğine değinen Bayraktar, tarımın işsizliği, erkeklerde 1,3, kadınlarda 4,6, toplamda ise 2,1 puan gerilettiğini vurguladı.

Şemsi Bayraktar, son yıllarda payı gerilese de Türkiye işgücü piyasasında hala çok önemli bir ağırlığı olan tarımın, sağladığı istihdamla, işsizliğin azalmasında önemini koruduğunu ifade etti.

Tarımın 5,5 milyona yakın istihdam sağlamasının, ekonomi ve sosyal istikrar için önemli olduğunu belirten Bayraktar, şunları kaydetti:

"Tarımdaki istihdam, işsizliği düşürüyor. Hala istihdamın beşte birinden fazlasını tarım sağlıyor. Tarımda mekanizasyon arttıkça, yapısal sorunlar çözüldükçe istihdam azalacak ve gelişmiş ülkeler seviyesine doğru inecek. Bugün ABD, İngiltere, Almanya, Hollanda gibi gelişmiş ülkelerde tarım istihdamı, genel istihdamının yüzde 1-2'sine düşmüş durumda. Yüzde 5'i geçen gelişmiş ülke yok. Türkiye'de de gelecekte böyle olacak. Bu durumda tarımdan ayrılacak bu nüfusun kırsalda tutulması çok önemli. Aksi takdirde kentlerdeki sorunlar çok daha fazla artacak. Tarımdan ayrılan nüfusun kırsalda tutulması için kırsal kalkınmanın sağlanması, kırsala yatırım yapılması, kırsalda tarıma dayalı sanayinin geliştirilmesi gerekiyor."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Tarım,işsizliği düşürdü"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN