Davutoğlu: Düşük faiz bir zorunluluk

Giriş Tarihi: 7.3.2015
Davutoğlu: Düşük faiz bir zorunluluk
Başbakan Ahmet Davutoğlu, küresel sermayenin kalbinin attığı New York temasları kapsamında Dışilişkiler Konseyi Yıllık Toplantısı'na şeref konuğu olarak katıldı. Burada gazetecilerin sorularına yanıt veren Davutoğlu, Merkez Bankası yönetimine hiçbir baskı yapmadıklarını kaydetti. Davutoğlu, Merkez Bankası'nın adımlarının hükümetin politikalarının etkinliğini etkilediğine dikkat çekti.

POLİTİKALARI BİZİ ETKİLİYOR

Merkez Bankası'na hiçbir müdahalede bulunmadıklarının altını çizen Davutoğlu, "Oldukça bağımsız çalışıyorlar. Ancak en sonunda mali politikalar ve Merkez Bankası'nın işlevi, performansı ekonomiyi etkiliyor. Merkez Bankası izole bir alanda değil. Bazı enstrümanları kullanıyorlar ve bunlar da ekonomi için oldukça önemli" dedi. Merkez Bankası'nın geçen yılki enflasyon tahmininin yüzde 6 olduğunu fakat bunun tutmadığını ifade eden Davutoğlu, "Biz 'bu istikrarsızlık neden oldu' diye sorduk. Cevap şöyle oldu: 'Türkiye'de ve çevre bölgelerde kuraklık söz konusu olmuştu, bu yüzden de tedarik azaldı'. Bu ne demek? Hükümetin tarım politikaları istikrarı etkiliyor. Aynı zamanda Merkez Bankası'nın adımları da hükümetin politikalarının etkinliğini etkiliyor" değerlendirmesinde bulundu.

YAPILMASI GEREKENLER VAR
Geçmişte Merkez Bankası'nı koordine etmek konusunda gerekli tedbirleri aldıklarını kaydeden Davutoğlu, "Türkiye'de büyüme artmışsa, enflasyon eğilimi varsa, daha fazla büyüme, daha az enflasyon ve daha az faiz oranı istiyorsak bu bir zorunluluktur ve bu konuda yapmamız gerekenler vardır" diye konuştu.

BAŞARI HİKÂYESİ
Türkiye ekonomisinde son 12 yılda bir başarı hikâyesi görüldüğünü hatırlatan Davutoğlu, "Artık imalat, Ar-Ge ve teknoloji artacak" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Davutoğlu: Düşük faiz bir zorunluluk
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN