Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şahenk İnisiyatifi 'Pes etme oyunda kal' diyor

Şahenk İnisiyatifi çocuk, genç ve yaşlılar için Anadolu yollarına düştü. Çocukları sporla hayata hazırlamayı hedefleyen 'Oyunda Kal' projesiyle artık basketbol sahası olmayan çocuk kalmayacak

Giriş Tarihi: 8.3.2015
Şahenk İnisiyatifi 'Pes etme oyunda kal' diyor
Ekonominin önde gelen oyuncuları, toplumsal fayda hareketinde kıyasıya rekabete girdi. Son yıllardaki sosyal sorumluluk projelerini, çalışmaları yaklaşık 14 aydır sürdürülen Şahenk İnisiyatifi oluşumu çatısı altında yönetme kararı alan Doğuş Holding de bu amaçla kesenin ağzını açan gruplardan. Hatta grup içinde bu amaçla Türkiye'de hiçbir şirkette görülmeyen yeni bir unvan yapılandırmasına gidilmiş. Türkiye'nin ilk Gayri Maddi Varlık Yönetimi Başkanı olan Semih Yalman, toplum adına yapılan tüm projelerin beyni. Yalman'la önceki gün Mardin Midyat Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'ne yapılan basketbol sahasının açılışındaydık.

20 SAHA YENİLENDİ

Darüşşafaka Doğuş Basketbol'la yürütülen 'Oyunda Kal' platformu, tüm Türkiye'de basketbol sporuyla çocukların hayata dair hedeflerinden vazgeçmemeleri mesajı vermeyi amaçlıyor. Semih Yalman, Nisan 2014'ten bu yana 20 basketbol sahasını yenilediklerini belirterek, "Sosyal medyada bir duyuru yaparak Anadolu'daki öğretmen ve öğrencilerin bulundukları yerlerdeki basketbol sahalarının fotoğraflarını bizlere göndermelerini istiyoruz. Midyat'ta da beden eğitimi öğretmeni Mustafa Saylık'ın talebi üzerine geldik. Burada bölge şampiyonluğuna oynayan kız ve erkek takımlar var. Onları da destekliyoruz" diyor. Ünlü basketbolcu İbrahim Kutluay ile yapılan saha açılışlarıyla çocukların rol modellerle iletişim kurmalarını sağladıklarını anlatan Yalman, okullara gidilerek seminerler de verildiğini ve 37 okulda 15 bin çocuğa ulaşıldığını anlatıyor. UNICEF'in de dahil olduğu projeye geçen yıl 2.5 milyon liralık yatırım yapılmış. Platformun bu yılki bütçesinin ise 8.5 milyon lira olduğunu söyleyen Yalman sözlerini "Yakında bölgesel bir çocuk hastanesi kuracağız. Çocuk bilim müzesi yapma planımız var. İlk etapta gezici müzeleri hayata geçireceğiz" diye sürdürüyor.

BUGÜN GÜNLERDEN YARIN
Şahenk İnisiyatifi'nin gençlere yönelik sosyal platformu ise Bugün Günlerden Yarın. Proje kapsamında yine Anadolu'daki ünversite öğrencilerine toplumun önde gelen isimleriyle ziyaretler yapılıyor. Bu kişiler hayatlarındaki kırılma noktalarını ve bunun iş yaşamını nasıl etkilediğini anlatıyor. Semih Yalman, "Açtığımız sosyal medya platformuyla gençlere internet üzerinden de ulaşıyoruz. Bir de danışmanlık veriyoruz. Bugüne kadar sitemize 8 bin öğrenci kayıt yaptırdı, bunların 458'i danışmanlık alıyor" diyor. Bugün Günlerden Yarın platformu için ilkbaharda 8 üniversiteye gideceklerini söyleyen Yalman, 2014'te 4 .5 milyon lira ayrılan proje için bu yıl 6.5 milyonluk bütçe planlaması yapıldığının altını çiziyor.

'GÖNÜL PAYI'NI AYIRMAYI UNUTMA
Şahenk İnisiyatifi'nin Türkiye'de kaliteli bir yaşlılık dönemine vurgu yapan platformu da Yaşa Devam adını taşıyor. Bu kapsamda Darülaceze'nin 120'nci yılı etkinliklerine destek vermeyi planlayan kuruluş, ayrıca gençlerle yaşlıları bir araya getirecek buluşmalar da tasarlıyor. Semih Yalman, Doğuş Holding ürün ve hizmetlerinin bulunuğu bütün ortamlarda "Gönül Payı" adında notlarla farkındalık yaratmayı hedeflediklerini ifade ediyor.

ÖĞRENCİLERE SANATSAL DESTEK
Şahenk İnisiyatifi, ayrıca güzel sanatlar fakültelerinde eğitim gören öğrencilere de sanatlarını icra edebilecekleri platformlar oluşturacak. Hedef, bu gençlerin eserlerini toplumla buluşturmalarını sağlamak. Nisanda başlayacak proje kapsamında yurtdışı organizasyonlara da katılım sağlanacak. Semih Yalman, ayrıca üniversitelerin kütüphanelerini yenileme projeleri de olduğunu vurguluyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şahenk İnisiyatifi 'Pes etme oyunda kal' diyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN