Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Irak bunu hep yapıyor

Giriş Tarihi: 10.3.2015
Irak bunu hep yapıyor

Irak Türk tavukçuluk sektörüne getirdiği ilave vergiyi kaldırdı. "Irak bunu hep yapıyor" diyen Keskinoğlu, artık potansiyel pazarları güçlendireceklerini söyledi

Geçen ay Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi tarafından Türk tavukçuluk sektörüne getirilen ilave vergi uygulaması kaldırıldı. 2014'te Irak'a 732 milyon dolarlık ihracat yapan sektörün, bu yıl oranı 800 milyon dolara yükseltmesi bekleniyor. Keskinoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Keskin Keskinoğlu, "Irak bizim için önemli, ondan vazgeçemeyiz. Ancak her yıl vergi sorunuyla karşılaşıyoruz. Ekonomi Bakanlığı devreye girip sorunu çözüyor. Bölgede yaşanan istikrarsızlıklardan bağımsız, alternatif pazarlara yöneldik" dedi.

ALTERNATİF PAZARLAR

Ortadoğu, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Rusya ve Afrika'nın büyüme potansiyeli yüksek pazarlar olduğunu belirten Keskinoğlu, şunları anlattı: "Sektörümüz sadece ocakta Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri'ne 1 milyon dolarlık yumurta ihracatı yaptı. Yıl sonuna kadar bunu 15 milyon dolara yükselteceğiz. Afrika pazarında da sektörümüz her yıl ortalama yüzde 15 büyüyor. 2014'te bu pazara 62 milyon dolarlık ihracat yapmıştık. Bu yıl oranın 70 milyon doları bulacağını düşünüyoruz." Rusya'da yaşanan devalüasyona rağmen ihracatın iyi gittiğini belirten Keskinoğlu, "2014'te 15 milyon dolarlık ihracat yaptık. Bunun 7 milyon dolarlık kısmını Keskinoğlu olarak biz gerçekleştirdik" dedi. Rusya'ya 13 tesisin ihracat yaptığını belirten Keskinoğlu, şu bilgileri verdi: "16 tesisin de onayı var ancak Rusya'nın bunu web sitesinde duyurması gerekiyor. Bunların da başlamasıyla birlikte ülkeye ihracatımızın yılsonunda 40 milyon dolara ulaşacağını düşünüyoruz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Irak bunu hep yapıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN