Kader çamaşırhanesi

Maltepe Yarı Açık Cezaevi'nde özel sektör yatırımının ilk örneği gerçekleşti. İnterpak Başkanı Bektaş, Adalet Bakanlığı'ndan aldığı izinle çamaşırhane kurdu. Tesiste mahkûmlar da çalışıyor

Giriş Tarihi: 11.3.2015
Kader çamaşırhanesi
Cezaevlerinde boncuktan eşya ya da resim yaparak satan mahkum örnekleri çok görülse de İstanbullu bir girişimci ilk kez cezaevi-özel sektör işbirliğiyle ticari bir projeye imza attı. 600 mahkumun bulunduğu Maltepe Yarı Açık Cezaevi'nde, mahkumların çarşaf ve çamaşırlarını yıkamak için kurulan çamaşırhane (laundry) özel sektör eliyle işletmeye açıldı. İnterpak Temizlik Hizmetleri şirketinin sahibi Rafet Bektaş, cezaevinin tesislerini 5 yıllığına kiralayarak, mahkumları çalıştırmaya başladı. Bunun için Adalet Bakanlığı'ndan izin alan Bektaş, 30 mahkumun çalıştığı tesiste piyasa fiyatlarının altında hizmet verdiklerini söyledi. Tesise 800 bin liralık yatırımla yeni makineler aldıklarını söyleyen Bektaş, "Makineler elektrikli olduğu için masraf yüksekti. Doğalgaza çevirdik, fatura 25 bin liradan 7 bine düştü. Burada çalışan mahkumlar için Cezaevi Müdürlüğü'ne asgari ücret ödüyoruz. Müdürlük de mahkumlara 500-600 lira veriyor. Hepsi sigortalı" dedi. Rafet Bektaş, mahkumlar arasından tahliye olanlardan bazılarının da yine kendilerinde çalışmaya devam ettiğini söyledi.

800 BİN LİRALIK YATIRIM

Bir arkadaşının tavsiyesiyle bu işe girdiğini belirten Bektaş, cezaevi yönetimiyle konuştuklarını, ardından da Adalet Bakanlığı'na izin için başvurduklarını söyledi. Bu yöntemin cezaevleri arasında ilk olduğunu dile getiren Bektaş, "Buraya 800 bin liralık yatırım yaptık. Kapalı cezaevinde 2 bin 600, Açık cezaevinde ise 600 mahkûm var. Devlet, çamaşırhaneyi mahkumlara hizmet versin diye kurmuş. Biz de onların çamaşırını bedava yıkıyoruz" dedi. Aldıkları makineleri, cezaevine hibe ettiklerini de söyleyen Bektaş, çalışan mahkûmlara sertifika da verildiğini ve tahliye olduktan sonra da iş bulmalarının kolaylaştığını vurguladı.

OTELLERDEN SİPARİŞ YAĞIYOR
İnterpak Temizlik Yönetim Kurulu Başkanı Rafet Bektaş, fiyat olarak piyasaya göre yüzde 25-50 arası daha ucuz olduklarını belirterek, bunun da büyük şirketlere cazip geldiğini söyledi. Önümüzdeki dönemde kuru temizleme hizmeti de vereceklerini bildiren Bektaş, çarşafların piyasada 120 kuruşa temizlendiğini kendilerinde ise fiyatın 60-70 kuruş olduğunu söyledi. Bektaş, halen Kartal'daki Ramada, Polonezköy'deki Miranda ve Manesol oteliyle çalıştıklarını belirtti. Bektaş, "Büyük siparişlerde 10 kuruş daha indirim yapabiliyoruz" diye konuştu. Şu anda tahliye olan 2 mahkûmun kendilerinde çalışmaya devam ettiğini belirten Bektaş, "Tahliye olacak 4 kişiyi daha alacağız. Tahliye olduktan sonra maaşları ise 2 bin lira civarına çıkacak" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kader çamaşırhanesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN