Kriz akbabaları türedi

Giriş Tarihi: 11.3.2015
Kriz akbabaları türedi

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Türkiye'nin bir krizde olduğunu iddia edenlere sert çıktı. Davutoğlu, "Bu sefer de kriz akbabaları çıktı. Siz kriz akbabasıysanız biz Anadolu'nun aslanlarıyız, size ekmek yedirmeyiz" dedi

Başbakan Ahmet Davutoğlu, partisinin dünkü grup toplantısında, doların ateşinin yükselmesi ve Merkez Bankası ile hükümet arasında kriz yaşandığına dair spekülasyonlara vurgu yaparak, "Kriz akbabaları çıktı. Kimse kriz beklentisi içinde olmasın" dedi. Davutoğlu, şu mesajları verdi:
BEKLEYENLER YANILACAK: Biz bir koalisyon hükümeti değiliz. Kararlarımızı ve geliştirdiğimiz vizyonları bir uzvun organik bütünlüğü içinde alırız. Bütün bakanlıklar ve kurumlarımızla gerekeni yaparak, görevlerini en iyi şekilde yerine getirerek yola devam ederiz. Ekonomide koordinasyon konusunda da, Merkez Bankası ile hükümet arasındaki ilişkiler bağlamında da kimse herhangi bir sıkıntı, kriz haberi beklemesin. Hiç kimse Türkiye'de bu yolla küresel ekonomik kriz ya da içerideki siyasal tartışmalar etkisiyle bir kriz ortamı doğacağı beklentisine girmesin. Seçim öncesinde böyle bir beklenti içine girenler kesin olarak yanılacaklardır.
ANADOLU ARSLANLARIYIZ: Kriz akbabaları ortaya çıktı. Kılıçdaroğlu'nun ekonomiden bahsetme sebebi bu. Şimdi ümidi bu. Kendisinin heybesinde hiçbir şey olmadığı için, 'önümüzdeki aylarda dünyada bir kriz olur, bu kriz Türkiye'ye yansırsa bana bir ekmek düşer' diye düşünüyor. Eğer siz kriz akbabasıysanız, biz Anadolu'nun aslanlarıyız, size ekmek yedirmeyiz.
BÜTÇEMİZ SAĞLAM: Biz bu çalışmaları yürütürken, Türkiye'deki bazı çevreler de bu küresel ekonomideki dalgalanmalardan istifade kriz çığırtkanlığı yapmaya kalktılar. Türkiye'nin ekonomik göstergeleri şu anda dünyanın diğer ülkeleri ile karşılaştırıldığında en sağlam göstergeler arasındadır. 2014 'te bütçe açığımız yüzde 0.7'ydi. Bu 2002'de yüzde 10.4'lerdeydi. O seviyeden aldık yüzde 0.7'ye düşürdük. 2015'te yüzde 0.5'e düşüreceğiz. İnşallah 2017'de yüzde 0.1 artı ile bütçe fazlası döneme geçeceğiz. Bütçemiz sağlam. Yeni teşvik sistemiyle son 2.5 yıl içinde 18.6 milyar liralık yeni yatırım için belge düzenledik.
MEÇHULE 1 DAKİKA VERMEZ: İşte bu rakamlar ortaya çıktığı için 6-7 Ekim olaylarıyla bu kalkınma hamleleri durdurulmak istendi. Kılıçdaroğlu 'ekonomide ne yapacaksınız' diye söylendiğinde, 'bize 4 yıl verin ne yapacağımızı göreceksiniz' diyor. Yani meçhule 4 yıl istiyor. Bu halk maluma 4 yıl değil 44 yıl da verir, meçhule 1 dakika vermez. Biz malumuz o meçhul. Ne yaptığımız belli, ne yapacağımız belli. Bu bir vizyon, istikrar meselesi.

ANKARA'DA OTURMUYORUZ
Komşularla ekonomimizi yüzde 8'den yüzde 32'ye çıkardık. Biz yerinde duran bir hükümet değiliz, Ankara'da oturan bir iktidar değiliz. Bir ayağımızla ülkemizin her yerinde dolaşırız, gözümüzle ve kulağımızla yer kürenin her yerinde dolaşırız. Biz iktidara geldiğimizde 1 milyar doların üzerinde ihracat yaptığımız ürün sayısı sadece 9 idi, şu anda 37. Yani bir üründe problem olursa başka ürünle bunu kapatabiliriz. 1 milyarın üzerinde ihracat yaptığımız ülke sayısı 8 idi şu anda 34. Bu kıtada kriz varsa bizim girişimcimiz, o Anadolu aslanları başka bir kıtaya açılırlar ama bu ülkeye kriz yaşatmazlar inşallah. Biz onlara güveniyoruz, onlar da bize güveniyor.

YANLIŞ HESAP YAPMAYIN
Herhangi bir işaret aldığımızda, herhangi bir şekilde kriz belirtisi ortaya çıktığında buradan açıkça ifade ediyorum, özellikle de spekülatörlere söylüyorum, hiçbir yanlış hesap yapmayın. Her türlü tedbiri gerektiği anda alır, gerekli adımı atarız. Bundan da bir an dahi tereddüt etmeyiz. Bütün dünyada dalgalanma devam ederken Türkiye'de kurda istikrar yönünde bir eğilim ortaya çıktı. Ne gerekirse bundan sonra da istişare içinde, tam bir koordinasyon bütünlüğü içinde adımlar atılır.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kriz akbabaları türedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN