Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Üretim ve yatırım için faizler düşürülmeli

Giriş Tarihi: 11.3.2015
Üretim ve yatırım için faizler düşürülmeli

Merkez Bankası'nın faizleri düşürmesi gerektiğini tekrarlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Paranın yatırıma gitmesi için kamu bankaları ucuz kredi vermeli" dedi

, önceki günkü 'nda iki önemli uyarı yaptı ve "Faizler düşürülmeli. Kamu bankalarının tek amacı kâr etmek olmamalı. Paranın üretim ve yatırıma gitmesi, iş dünyasının canlanması için kamu bankaları ucuz kredi vermeli. Bunun için kamu bankaları faizleri düşürmeli" talimatı da verdi. Erdoğan, özel bankaların kâr hırsı ile faizleri yüksek tuttuğu mesajı da verdi.

EN ÖNEMLİ GÜNDEM DOLAR

Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda düzenlen Bakanlar Kurulu Toplantısı'nın en önemli gündem maddelerinden biri dolar kurundaki hareketlilik oldu. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, dolardaki artışın faiz oranları ile ilgisi olmadığını belirterek, "Çünkü Türk Lirası euro karşısında değer kaybetmiyor. Diğer ülkelerde de dolar yükseliyor. Dolar, euro ve Japon Yeni karşısında da değer kazanıyor" dedi. Ekonomideki gelişmelerle ilgili bilgi veren Babacan, önümüzdeki aylarda Antalya'da yapılacak G20 liderler zirvesine dönük yürüttükleri hazırlıklarla ilgili de bilgi aktardı.

UCUZ KREDİNİN ÖNÜ AÇILMALI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Merkez Bankası'nın faizleri düşürmesi gerektiğini bir kez daha tekrarlarken Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci de faizlerle ilgili olarak Erdoğan ile aynı yönde açıklamalar yapıp, faizlerin düşürülmesi gerektiğinin altını çizdi. Erdoğan, Babacan'a Merkez Bankası faiz düşürmediği için bankaların da faizleri yüksek tuttuğunu, bu nedenle paranın üretim yerine faizde tutulduğunu söyledi. Erdoğan, "Bankalar yüksek kâr etmek için faizleri yüksek tutuyor, Ama bunun kamu bankaları açısından geçerli olmaması gerekir" dedi. Kamu bankalarının tek amacının kâr etmek olmaması gerektiğinin altını çizen Erdoğan, "İnsanların ucuz faizle kredi bulabilmesinin önü açılmalı. Bu nedenle kamu bankalarının faizleri düşürmesi isabetli olur. Paranın üretim ve yatırıma gitmesi, iş dünyasının canlanması için kamu bankaları ucuz kredi vermeli" değerlendirmesinde bulundu.

ZİRVEDEN 'EKONOMİDE DİZGİNLER ELDE' MESAJI
Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında dün toplanan ekonomi zirvesinin ardından, Türkiye'de yaratılmaya çalışılan kriz algısına yanıt verildi. Ekonominin temellerinin oldukça güçlü olduğu belirtilen açıklamada, mali disiplinin kararlılıkla korunacağı vurgulandı. Sekiz saat süren zirve sonrası yapılan açıklamada, AK Parti'nin güçlü ve dengeli büyüme hedefi doğrultusuna sanayi üretimini, istihdamı ve şirketlerin sermaye yapısını destekleyecek bir paket üzerinde çalıştığı, yakın zamanda kamuoyuna açıklanacağı belirtildi. Avrupa Merkez Bankası'nın hızlı bir parasal genişleme kararı almasının, ABD Doları'nın değer kazanmasına yol açtığına dikkat çekilen açıklamada, bu durumun tüm gelişmekte olan ülkelerde olduğu gibi Türkiye'de de finansal piyasalarda dalgalanmalara neden olduğu kaydedildi. Merkez Bankası'nın yasasında belirlenen çerçevede araç bağımsızlığına sahip olduğu da belirtilen açıklamada, "Merkez Bankamız, gereken zamanda gereken tedbirleri almaktadır" denildi.

GÖZLER BU GÖRÜŞMEDE

Bu arada piyasaların gözü kulağı bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı ile yapacağı görüşmeye çevrildi. Erdoğan'ın sert eleştiriler yönelttiği Başçı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'la üçlü bir görüşme yapması bekleniyor. ANKARA
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Üretim ve yatırım için faizler düşürülmeli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN