Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Saraydaki zirvenin ardından dolar hız kesti

Giriş Tarihi: 12.3.2015 09:58 Güncelleme Tarihi: 12.3.2015 11:10
Saraydaki zirvenin ardından dolar hız kesti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Başbakan Yardımcısı ve Merkez Bankası Başkanı ı'yı kabul etmesinin ardından doların ateşi düştü.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Yardımcısı ve Merkez Bankası Başkanı ı'yı kabul etti. Başçı, Erdoğan'a "Ekonomik Gelişmeler" başlıklı sunum yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı ile görüşmesinde, Türkiye'nin 2023 hedefleri doğrultusunda mevcut güven ve istikrar ortamının titizlikle muhafaza edilmesi gerektiğinin altı çizilerek, tüm ekonomik birimler tarafından sürecin yakından izlendiği, gerekli tedbirlerin alınmakta olduğu ifade edildi.

CUMHURBAŞKANLIĞI'NDAN AÇIKLAMA

Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda gerçekleşen görüşmede, Cumhurbaşkanlığı başdanışmanlarından Yiğit Bulut ve Cemil Ertem'in de hazır bulunduğu belirtildi.

Görüşmede küresel piyasalardaki gelişmeler ile bunların etkilerinin değerlendirildiği ifade edilerek, şunlar kaydedildi:

"Türkiye'de ekonominin temellerinin son derece sağlam olduğuna işaret edilen görüşmede, güçlü ve dengeli büyüme hedefleri doğrultusunda uygulanmakta olan politikalar, Sayın Cumhurbaşkanımızın faiz ve üretime yönelik hassasiyetleri üzerinde durulmuştur.

2023 VURGUSU

Türkiye'nin 2023 hedefleri doğrultusunda mevcut güven ve istikrar ortamının titizlikle muhafaza edilmesi gerektiğinin altı çizilmiştir. Tüm ekonomik birimler tarafından, sürecin yakından izlendiği, gerekli tedbirlerin alınmakta olduğu ifade edilmiştir."

KABUL 2 SAAT SÜRDÜ

Resmi programda saat 16.45'te öngörülen kabul, Erdoğan'ın programının sarkması nedeniyle saat 18.00'de başladı.

Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda basına kapalı gerçekleştirilen kabul yaklaşık 2 saat sürdü. Görüşmenin ardından Saray'dan ilk olarak Erdem Başçı ayrıldı. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ise yaklaşık yarım saat daha Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda kaldı.

Kabulde, Babacan ve Başçı, 'a son ekonomik gelişmelere ilişkin brifing verdi.

İNTERNET SİTESİNDE YAYINLANDI

Merkez Bankası Başkanı Başçı'nın, Erdoğan'a yaptığı 130 sayfalık "Ekonomik Gelişmeler" başlıklı sunum, Merkez Bankasının internet sitesinde yayınlandı.

Sunumda, para politikası duruşunun enflasyon beklentilerinin en önemli belirleyicilerinden biri olduğu kaydedildi.

DOLAR HIZ KESTİ

Önceki kapanışta doların satış fiyatı 2,6200 lira, avronun satış fiyatı ise 2,7700 lira iken bugün serbest piyasada dolar 2,5970, avro 2,7450 liradan güne başladı.

Kapalıçarşı'da 2,5930 liradan alınan dolar 2,5970 liradan satılıyor. 2,7400 liradan alınan avronun satış fiyatı ise 2,7450 lira olarak belirlendi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Saraydaki zirvenin ardından dolar hız kesti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN