Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Giriş Tarihi: 12.3.2015
Yerli dizel motor geliyor

Yıllık 3 milyar dolar dış ticaret açığına neden olan dizel motorun 'yerli üretimi' için Sanayi Füsun Kuran Bakanlığı düğmeye bastı. Çalışma, makine üreticilerini yurtdışına bağımlılıktan kurtaracak

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, aksamlarıyla birlikte yıllık yaklaşık 3 milyar dolar dış ticaret açığına sebep olan dizel motor ihtiyacının yerli üretimle karşılanması yönünde çalışma başlattı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, motor mükemmeliyet merkezi için ilk adımın atıldığı belirtildi. Açıklamada ağır ticari araçlarda, yol dışı iş makinelerinde, traktörlerde, askeri araçlarda, jeneratör tarzı makinelerde ve denizcilik uygulamalarında yoğun olarak kullanılan dizel motorlardan yılda ortalama 150 bin adet ithal edildiği kaydedildi.

Dünyadaki en büyük motor üreticilerinin başta döküm olmak üzere birçok girdisinin yerli üreticilerce sağlandığı belirtildi.

BAĞIMLILIK BİTECEK

Makine ve traktör üreticilerini yurtdışına bağımlı olmaktan kurtaracak çalışmanın, Türkiye'nin bu alandaki rekabet gücünü daha da artıracağı ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Türkiye, yaklaşık 1.8 milyon traktör parkı ve Çin ve Hindistan'ın ardından en büyük üçüncü büyüyen iş makineleri pazarıyla yerli üreticilere büyük fırsatlar sunuyor. Yılda 60 bin adetlik traktör pazarının, eski traktörlerin yenilenmesiyle çok daha büyüyeceği öngörülüyor. Tank ve hızlı taşıyıcıların yanı sıra denizcilik uygulamalarında da yerli motorların kullanılacak olması savunma sanayisine de güç katacak." Bakanlığın çalışmasında AB kurallarına göre emisyon değerleri düşük, çevreci motor üretimi hedefleniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yerli dizel motor geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN