Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kürt sorunu çözülürse Türkiye ilave % 1 büyür

Kürt sorununun çözülmesi durumunda Türkiye'nin ilave yüzde 1 büyüyeceğini belirten Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bölgenin büyümenin motoru olacağını söyledi

Kürt sorunu çözülürse Türkiye ilave % 1 büyür
Uludağ Ekonomi Zirvesi'nin kapanış konuşmasını yapan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, çözüm sürecinin tamamlanması halinde Doğu ve Güneydoğu'nun diğer bölgelerle arayı kapatarak büyümenin motoru haline geleceğini söyledi. Şimşek, "Bana göre, sorun çözülürse Türkiye birkaç 10 yıl içinde ilave yüzde 1 büyür. Bunu nereden çıkardım. Ben Batman milletvekiliyim. Orada nüfusun yüzde 60'ı 25 yaş altı. Yani muazzam bir demografik yapı var. 2002'de ilin ihracatı 600 bin dolarken bugün 100 milyon dolara çıktı" dedi.

CARİ AÇIK BİLE AZALIR

Terör süreci boyunca 40 bin insanın hayatını kaybettiğini ve 350 milyar ile 1 trilyon dolar arasında bir kayıp yaşandığına dikkat çeken Şimşek, sorunun çözülmesi durumunda cari açığın da bir puan ineceğini söyledi.

SEÇİMSİZ DÖNEM

Siyasi i stikrar olmadan bir ülkede reform yapmanın kolay olmadığını vurgulayan Şimşek, şöyle konuştu: "Siyasi istikrar varsa reformlar kalıcı bir refaha yol açıyor. 7 Haziran seçimlerinde AK Parti'nin yüzde 47-50 arasında oy alacağı görülüyor. Bu da siyasi istikrarın devam edeceğini gösteriyor. 4 yıllık seçimsiz dönemde 25 dönüşüm programındaki reformları gerçekleştireceğiz."

REFORMLAR YAPILMALI

Türkiye'de enflasyonun düşürülememesini mikro problemlere bağlayan Şimşek, "Tarlada 45 kuruşa mal olan portakal süpermarkette kaç liradan satılıyor? Enflasyonu düşürmekte zorlanmamızın sebebi mikro sorunlardır" diye konuştu. Şimşek, özel sektörün açık vermesini istemediklerini belirterek, sermayeyi teşvik edeceklerini söyledi.

ÜLKEMİZ İÇİN 'AĞIRLIĞINIZI AZALTIN' DİYEN YOK
Büyüme konusuna da değinen Şimşek, "Bu yıl büyümeye biraz yavaş başladık. Seçim sonrasında bugünkü kamuoyu yoklamalarının doğru çıktığı varsayıldığında son 2 yıldır yavaşlayan özel sektör yatırımları artacak, ötelenen tüketim harekete geçecek, Avrupa'da ekonomi bir miktar toparlanacak. Eninde sonunda toz duman yatışacak. Son dönemde Türkiye için 'ağırlığınızı azaltın' diyen yok. Bu, dalgalanmanın geçeceğini öngörüyorlar demek" dedi.

TARİHİ YARIMADA'YA YATIRIM ÇAĞRISI
Fatih Bölgesi'nin sınırları içerisinde yer alan "Tarihi Yarımada"nın geleceğini şekillendirmek üzere planladıkları Eminönü Bölgesi'nin Dönüşüm Modeli'ni ilk kez Uludağ Ekonomi Zirvesi'nde açıklayan Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, "Tüm iş adamlarımızı bu projemiz kapsamında, Tarihi Yarımada'ya yatırıma davet ediyorum" dedi. Fatih Bölgesi'nin İstanbul'un cazibe merkezi olan tarihi yarımadanın da içinde bulunduğu çok değerli bir alanda bulunduğunu ifade eden Demir, "Yarımada'yı yılda 8 milyonu aşkın yabancı turist geziyor. Gece nüfusu 430 bin olan Yarımada'nın ticari hacminden dolayı gündüz nüfusu da 2 milyona kadar yükseliyor"dedi.

MAĞAZAYA âŞIK OLMA ÇOK FAZLA BORÇLANMA
Uludağ Ekonomi Zirvesi'nin ikinci gününde perakende sektörünü masaya yatıran duayenler, çarpıcı tesbitlerde bulunup, ders niteliğinde mesajlar verdi. Yerelleşme ve teknolojinin önemine dikkat çekilirken, 'zarar eden mağazaları kapatın' mesajı verildi.

YERELEŞME ŞART
Uludağ Ekonomi Zirvesi'nin ikinci gününde 'Perakendede Değişim Zamanı' adlı oturum gerçekleştirildi. Carrefoursa Genel Müdürü Mehmet Nane, yerelleşmenin kritik bir önem taşıdığını belirterek, "Eğer yerelleşme olmazsa, alleme-i cihan olun 500 kişilik mağazayı yönetemezsiniz. Müşterinin hem kalbine hem aklına hitap edeceksiniz" dedi. Mağazalara aşık olmamak gerektiğinin altını çizen Nane, "Mağazalar zarar ediyorsa, onları kapatmaktan imtina etmeyiniz. Biz geçen yıl 2 hipermarket kapattık" dedi. Kiğılı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Kığılı da, Türk firmalarının tekstilde 20 yıl önce seslerinin çıkmadığına dikkat çekerek, "Bugün kükremeye başladık. Dün bize bakmayan, randevu vermeyen Avrupa markaları haftanın 3 günü bizim işletmedeler. Canımın istediği saatte randevu veriyorum" dedi. LC Waikiki ve Küçükler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Vahap Küçük ise herkesin bedenine, cinsiyetine, gelirine göre ürün yapmak zorunda olduklarını söyledi.

BORÇLANMAYIN UYARISI
Özdilek Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Özdilek ise, "Cirosu kadar borcu olan arkadaşlar var. Kredi, cironun yüzde 20'sini geçmemeli" dedi.

'NUH'UN GEMİSİ'NE DAVETİYENİZ VAR!'
Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, sürdürülebilirlik konusunun çevresel, ekonomik ve sosyal boyutlarının bulunduğunu söyledi. Türk Telekom Grubu Bireysel İş Birimi CEO'su Erkan Akdemir'in moderatörlüğünü gerçekleştirdiği "Liderin Sürdürülebilirlik Ajandası" başlıklı panele katılan Eczacıbaşı, burada konuşma yapacağını öğrenen BM'deki dostlarının, kendisine gönderdiği bir davetiyeyi paylaşmak istediğini belirtti. Aslında Nuh'un ikinci gemisine biniş kartı olan davetiyede "BM Paris 2015 İklim Zirvesi sonuçlarına göre sizin endişelenmenize gerek yok. İklim değişikliğiyle mücadelenin iş dünyasına getirdiği fırsatlar karbon fiyatlaması gibi ekonomi politikaları sizi ilgilendirmiyor, düşük karbon ekonomisi modeli sizi bağlamıyor, yatırımlarınıza yüksek karbon modeliyle devam edebilirsiniz. Sizin Nuh'un gemisine davetiyeniz var" yazdığını belirtti. Erkan Akdemir ise, hiçbir kurumun sürdürülebilirliği erteleme lüksü olmadığını söyledi.

SABANCI: İKİ ŞİRKET BATIRDIM
Uludağ Ekonomi Zirvesi 'Girişim: Milyar Dolarlık Şirket' konulu oturuma katılan Pegasus Havayolları Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı, çarpıcı açıklamalarda bulundu. Panelde yaptığı konuşmada, başarısız olmaktan korkmamak gerektiğine işaret eden Sabancı, "Aranızda kaç kişi en az iki şirket batırdı, parmak kaldırsın" diye sordu. Sabancı, kimsenin parmak kaldırmaması üzerine "Çok yalancısınız. Ben iki tane batırdım ama ondan çok şey öğrendim. Eğer hayal edebilirsek, denemekten korkmazsak milyar dolarlık şirketler çıkartırız" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kürt sorunu çözülürse Türkiye ilave % 1 büyür
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN