O lar yasaklanıyor!

, Avrupa Birliği’ne (AB) uyum kapsamında bebek bezi, takı ve mobilyalardaki bazı kimyasallara yönelik yasakları, yeni kanserojen kimyasalları ekleyerek genişletme kararı aldı.

Giriş Tarihi: 15.3.2015 10:04 Güncelleme Tarihi: 15.3.2015 10:07
O oyuncaklar yasaklanıyor!

, Avrupa Birliği'ne (AB) uyum kapsamında bebek bezi, takı ve mobilyalardaki bazı kimyasallara yönelik yasakları, yeni kanserojen kimyasalları ekleyerek genişletme kararı aldı.

1 Ocak 2016'dan itibaren yürürlüğe girmesi öngörülen düzenlemeye göre, DMF adı verilen ve ayakkabı ve çanta gibi deri ürünlerin içine konan minik jel paketleri yasaklanacak. Yine aynı ürünlerde kullanılan krom 6 maddesi de yasaklanacaklar listesinde.

KOKULU SİLGİ LİSTEDE

Bilezik, kolye, küpe, kol saati, broş, kol düğmesi gibi pek çok üründe kullanılan kurşun ve plastik ürünler ve larda kullanılan benzen kimyasalı da yasaklanıyor. Petrol türevi bir madde olan kanserojen poliaromatik hidrokarbon da spor ekipmanları, bileklik, maske ve saç bantlarında kullanılamayacak. Silgilerin yanı sıra oyuncaklara ve hava spreylerine koku veren kimyasal diklorobenzen de yasaklanıyor. de yasak kapsamına alındı.

Kaynak:Habertürk

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
O oyuncaklar yasaklanıyor!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN