Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sakura Kızları sahaya iniyor

Japon iklimlendirme şirketi Daikin, kadın istihdamına destek için kolları sıvadı. Sakura Kızları adlı projeyle üç yılda 100 kadın girişimci KOSGEB destekli Daikin bayisi olacak

Giriş Tarihi: 15.3.2015
Sakura Kızları sahaya iniyor
Japon kültüründe "tevekkül ve ölümsüzlüğü" simgeleyen Sakura çiçekleri, Türk kadınını ekonomide güçlendirecek yeni bir sosyal sorumluluk projesine isim oldu. Japon iklimlendirme şirketi Daikin, genç kadın girişimcileri desteklemek üzere dünya çapında bir devrim yapıyor. Bayi ağında bundan böyle kadınlara ağırlık verme kararı alan Daikin Türkiye, markanın global ağında da bir ilki gerçekleştirmiş olacak. Çünkü kadınlar yurtdışında da bayilik ağının zayıf halkaları. Daikin Türkiye Genel Müdürü Hasan Önder, erkek eğemen ısıtmasoğutma sektöründe kaliteyi artırmak için kadın girişimci sayısının artması gerektiğini belirterek, "Kadınlar yeniliğe ve eğitime daha açık. Bu ayrıcalığı bayi sistemimize kazandırmak, Türkiye'de genç kadın girişimcilere destek vermek için bu projeye başladık" diyor.

JAPON FELSEFESİNİN TEMELİ

Sakura çicekleri Japon kültürünün özü niteliğinde. Hasan Önder, yılın çok kısıtlı bir döneminde bir anda açıverip tüm güzelliğini koruduğu dönemde birden dökülen bu çiçeklerin Japon felsefesinde hayatın faniliğini simgelediğini söyleyerek, "Aynı zamanda her yıl geri geldikleri için ölümsüzlüğü de anlatan bu çiçekleri yetenekli kadınların ekonomiye kazandırılacağı projemize isim yaptık" diye özetliyor durumu.

İLK YIL 50 KADIN
Proje daha ilk yılında. İlk olarak üniversitelerde duyuru yaptıklarını anlatan Hasan Önder, hedeflerinin son sınıf ya da 0-3 yıl mezunlar olduğunu vurguluyor. İnternet üzerinden yapılan başvurularda önce girişimcilik ruhu kriter olarak alınmış. Yüzlerce başvuru arasından son 20'ye kalan genç girişimci adaylarına Daikin merkezlerinde KALDER işbirliğinde ticari eğitim verilmiş. Hasan Önder bu eğitimin 4 aya sıkıştırılmış bir işletme mastırı olduğunu söylüyor. Ardından teknik eğitimden geçen adaylar, esnaflığın inceliklerini ise staj yaptıkları bayilerin yanında öğreniyorlar. Şu anda 9 genç girişimcinin onaylandığını belirten Önder, yıl sonuna kadar 40, üç yılda da 100 kadının projeden yararlanacağını ifade ediyor. Önder, "Tek şartımız bu 100 kadın bayinin yanında en az bir kadın çalışan istihdam etmesi. Daikin bayisi olmanın normalde bedeli 500 bin lira. Bu girişimcilerin böyle bir sermayeye ihtiyaçları olmayacak" diye anlatıyor projeyi.

KOSGEB DESTEKLİYOR
Programa kabul edilen kadın bayilerin kiralama, dekorasyon gibi fiziki ihtiyaçları Daikin Türkiye tarafından karşılanacak. Bunun yanı sıra KOSGEB'le de işbirliği yaptıklarını söyleyen Hasan Önder, 30 bin liralık kuruluş sermayesinin de kendileri tarafından temin edildiğini vurgulayarak, "Bu aslında bir KOSGEB kredisi. İşini oturtup KOSGEB'den parasını alınca bize geri ödüyor. Satışta stok desteği, teknoloji altyapı yatırımını da karşılıyoruz. Her bayiye 5 yıl destek vereceğiz. İlk programda İstanbul, İzmir ve Bursa var. Kriterlerimizden biri de adayın işini yaşadığı yerde kurmasıydı. Böylece göçü de önleyeceğiz. Bu pilot uygulamaydı, hatalarımızı giderip daha da hızlanacağız" diyor. Önder'in verdiği bilgilere göre bir bayi ilk yıl masraflarını çıkaracak. İkinci yılın sonunda ise kazancı yılda 200-300 bin TL'ye ulaşacak.

JAPONYA ÖRNEK GÖSTERDİ
Hasan Önder, Sakura Kızları'nın şirketin Japonya'daki merkezi tarafından da beğeni ve şaşkınlıkla karşılandığını söylüyor. Önder, "Bir düşünün 24-25 yaşlarında eğitimli kadın bayi ağı onlara da çok sıradışı geldi. Bizden projenin dosyalarını istediler. Avrupa'ya nasıl yayarız diye üzerinde çalıştıklarını söylediler. Daha ilk yılında Sakura Kızları Türkiye'den diğer ülkelere ihraç edilecek" diyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sakura Kızları sahaya iniyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN