Almanya-Yunanistan 'orta parmak' krizi

Yunan-Alman krizi dinmiyor. Yunan Maliye Bakanı Varufakis'in Almanya'yı anlatırken orta parmak hareketi yapması yeni kriz doğururken Yunan tarafı iddiaları yalanladı

Giriş Tarihi: 17.3.2015
Almanya-Yunanistan 'orta parmak' krizi
Yunanistan'ın borç krizinde en çok tartıştığı ve en borçlu olduğu ülke Almanya ile yeni bir kriz çıktı. Ancak bu kez Maliye Bakanı'nın bir el hareketi üzerinden. İddiaya göre Yunanistan Maliye Bakanı Yanis Varufakis, Hırvatistan'ın başkenti Zagrep'te yaptığı bir konuşma sırasında Almanya'yı anlatırken orta parmağını gösterdi.

BILD: YALAN SÖYLÜYOR
Yunanistan Maliye Bakanı Yanis Varufakis bu iddiayı önceki gün bir Almanya televizyonlarının en ünlü siyasi talk şovunda yanıtladı. Programın sunucusu Günther Jauch'un, 'orta parmağını' gösterip göstermediğini sorduğu Varufakis, "Çok basit bir şey söylememe izin verin. Ekrana getirdiğiniz video bir montaj. Böyle bir şeyi asla yapmadım. Bu hileli bir görüntü. Eminim ki siz bunun farkında değilsiniz" dedi. Alman sunucu Jauch'un, "Zagrep'te böyle bir konuşma yapmadınız mı?" şeklindeki ısrarlı sorusunu cevaplayan Varufakis, "Parmağımı göstermedim, bunu böyle kabul edin" şeklinde konuştu. Alman Bild gazetesi ise internet sayfasında Varufakis'in yalan söylediğini iddia etti. Krizde bu renkli tartışmalar olurken nakit sıkışıklığı içinde olan Yunanistan, IMF'ye Mart ayı içinde ödenmesi gereken 1.5 milyar euronun üçüncü dilimi olan 580 milyonu ödedi. Yunanistan, IMF'ye 6 Mart'ta 310 milyon euro, 13 Mart'ta 340 milyon euro ödemişti. 350 milyon euroluk son dilim ise 20 Mart Cuma günü ödenecek.

ZAGREP'TE KONUŞTU
Yunanistan Maliye Bakanı Yannis Varufakis'in Zagrep'te yaptığı bir konuşma sırasında Almanya'dan bahsederken yaptığı el hareketi You- Tube'da yayınlanınca oldukça fazla ses getirdi. Bakan yalanlasa da görüntülerin gerçek olduğu belirlendi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Almanya-Yunanistan 'orta parmak' krizi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN