İhracata tasarım dopingi geliyor

Giriş Tarihi: 18.3.2015
İhracata tasarım dopingi geliyor
Hazır giyim sektörü geçtiğimiz günlerde yürürlüğe giren Tasarım Tebliği'nin sevincini yaşıyor. Markalı üretim yapan hazır giyim firmalarından orta ölçekli şirketlere kadar her kesimi destekleyecek olan yeni uygulamayla ihracatın kilosunun da 50 dolara çıkması hedefleniyor. İstanbul Fashion Week kapsamında düzenlenen ve hazır giyim devlerinin tasarımcılarla bir araya geldiği The Core isimli etkinlikte konuşan İstanbul Hazır Giyim İhracatçıları Birliği Başkanı (İHKİB) Hikmet Tanrıverdi, "Devletimiz tasarımı daha etkin bir şekilde destekleme kararı aldı. Artık tasarım daha da geniş bir kitleye yayılacak" dedi. Türk hazır giyim ihracatçılarının dünya devi firmalara sadece üretim değil 'tasarımlı üretim' yaptığını da ifade eden Tanrıverdi, şöyle konuştu: "Tebliğ kapsamında 3 yıl için 1 milyon 400 bin dolara kadar devlet tarafından destek verilecek. Bu İstanbul'un, tasarım ve modanın merkezi olması yolunda büyük bir adım olacak. Firmalara sadece tasarım bölümlerini kurmak ve tasarımcıyı çalıştırmak kalıyor. Seyahat ve ekipmanların yarısı da devlet tarafından karşılanacak. Bu durum, firmaların katma değerini yükseltecek."

TA SARI MCI SAYI SI ARTA CAK

250 bin dolar ekipman, 150 bin dolar da tasarımcının yurtdışı gezileri, fuar ziyaretleri ve çeşitli abonelikleri için destek verildiğini söyleyen Tanrıverdi, "Eskiden parmakla sayılacak kadar tasarımcı vardı. Bugün sadece burada bile 35 tasarımcı var. Şimdi şirketler bu işe girince, burada çalışan tasarımcılar daha göz önüne çıkmış olacak.

100'ÜN ÜZERİNDE ALIM DEVİ GELDİ
Ekonomi Bakanlığı'nın desteğiyle, İHKİB, Moda Tasarımcıları Derneği ve İstanbul Moda Akademisi organizasyonunda 44 marka ve tasarımcının 2015-16 Sonbahar-Kış koleksiyonları, The Core İstanbul'da sergilenmeye başladı. 20 Mart'a kadar sürecek The Core İstanbul, Rusya, Ortadoğu, Asya, ABD, İran, Almanya, İngiltere, Fransa ile Kuzey Avrupa ülkeleri ve Türk Cumhuriyetleri'nden olmak üzere 100'ün üzerinde alıcıyı ağırlayacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İhracata tasarım dopingi geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN