Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye'ye 900 milyon dolarlık yatırım müjdesi

Singapur Dışişleri Bakanlığı İkinci Müsteşarı Albert Chua, Singapur'un Türkiye'deki yatırımlarının şu an 300 milyon dolar civarında olduğunu, bunun çok yüksek bir miktar olmadığını, tek bir projeyle Türkiye'de 900 milyon dolarlık yatırım yapmayı planladıklarını söyledi.

Giriş Tarihi: 18.3.2015 12:05
Türkiye'ye 900 milyon dolarlık yatırım müjdesi
iyasi istişareler için Türkiye'ye gelen Chua, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türk pazarının Singapurlu yatırımcılar için yüksek potansiyele sahip bir ilgi odağı olduğunu ifade etti. Albert Chua, iki ülke arasında ticaretin geliştirilmesini istediklerini belirterek, "Singapur'un Türkiye'deki yatırımları şu an 300 milyon dolar civarında ve bu çok yüksek bir miktar değil. Görüşmeler bittiğinde tek bir projeyle Türkiye'de 900 milyon dolarlık yatırım yapmayı planlıyoruz" dedi.

Ticaret ve yatırım konularında Türkiye ile çalışabileceklerini belirten Chua, "Bence beraberce çok daha fazlasını yapabiliriz. Türkiye yatırım arıyor ve bizim yatırımcılarımız da Türkiye'ye ilgi duyuyor" diye konuştu. "Türkiye'nin bölgede özel bir konumu var" diyen Chua, ekonomisi gelişen ve genç nüfusa sahip Türkiye'de bankalara, bazı holdinglere, genel yatırım araçlarına ilgi duyduklarını ve yatırım yapmayı düşündüklerini ifade etti.

"Yatırımlarda büyük canlanma olacak"

Singapur Dışişleri Bakanlığı İkinci Müsteşarı Albert Chua, geçen sene başbakan düzeyinde gerçekleşen ziyaretlerin ilişkilere de büyük katkı sağladığını, iki ülke arasındaki ziyaretlerin sıklaştırılmasının önemli olduğunu belirtti. Görüşmelerde ekonomik konular ön planda yer aldığını ifade eden Chua, Türkiye ile yeni anlaşmalara ilişkin görüşmelerin yaklaşık bir yıldır devam ettiğini ve birkaç ay içinde sonuçlandırmayı umduklarını söyledi. Chua, "Bu görüşmeler bittiğinde ve anlaşmalar imzalandığında Singapur ile Türkiye arasındaki ticari yatırımlarda büyük bir canlanma olacak" dedi

Feridun Sinirlioğlu ile görüşmesinde, ikili ilişkilerin olumlu yönde ilerlemesi, BM'nin 2015 kalkınma planı çerçevesinde kalkınmakta olan ülkelere yardım etmek için imkanlar oluşturulması ve sürdürülebilir kalkınma gibi konuların gündeme geldiğini belirten Chua, ziyaretlerinde Türkiye'nin bölgesinde siyasi ve stratejik önemli bir rolü olduğunu daha iyi anladıklarını, ayrıca Asya'da neler olduğuna dair Türk yetkililere bilgi verdiklerini anlattı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye'ye 900 milyon dolarlık yatırım müjdesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN