Türkiye'nin en iyi haber sitesi

100'üncü yılda milyonluk yatırım

'nun başkanı Okyay, Çanakkale'de 100 milyonluk yeni granit fabrikası yatırımının temelini attı. Okyay "Türkiye'nin bir sıçrama yapması için Çanakkale ruhu yakalanmalıdır" dedi

Giriş Tarihi: 19.3.2015
100'üncü yılda milyonluk yatırım
, doğduğu topraklara vefa için, Çanakkale Zaferi'nin 100'üncü yılında, bu stratejik savaşı interaktif bir belgesel haline getirdi. 58 yıl önce İbrahim Bodur öncülüğünde üretime geçen ilk fabrikanın yerine de 100 milyonluk yatırımla kurulacak granit fabrikasının temelini attı. Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'ın katılımıyla yapılan temel atma töreninde konuşan Kale Grubu'nun başkanı Zeynep Bodur Okyay, "Türkiye'nin bir sıçrama yapması için Çanakkale ruhunu yeniden yakalamalıyız" dedi. Okyay, Kale Grubu'nun doğduğu ilk fabrikayı yeniden, yepyeni bir teknoloji ile hayata geçirmenin mutluluğunu duyduklarını ifade etti. "Bir anlamda istiklalimizin temelinin atıldığı yerde bu kez istikbalimiz için ekonomik zaferleri çoğaltmak üzere aynı duygularla bir aradayız" diyen Okyay, 58 yıl önce fabrikada 15 cmx15 cm seramik üretip bir haftada pişirdiklerini, şimdi ise 1'e 3 metre levhaları yarım saatte ürettiklerini anlattı.

Meyve bahçesi

Grubun yeni büyüme alanının havacılık ve savunma olduğunu belirten Okyay, şöyle konuştu: "İnsansız Hava Aracı, Türkiye'nin ilk milli piyade tüfeği, Turbojet motor gibi önemli işlerde bizim imzamız var. İzmir'de Pratt&Whitney ile kurduğumuz uçak motoru fabrikasında, F35 uçakları için motor parçaları üretiyoruz. Türkiye'nin kilogram ihracat fiyatı 1.6 dolarken bu fabrikada üretilen parçaların ortalama ihracat fiyatı 177 dolar. Bu yıl, AR-GE'ye ayırdığımız pay, ciromuzun yüzde 2.2'sini bulacak. 5 yılda 420 milyon liralık yatırım yapıp, ciromuzu 3 milyar liraya yükseltmeyi hedefliyoruz." Okyay, Çanakkale'de meyve bahçesi kurmak için araştırma yaptıklarını da söyledi.

İnteraktif belgesel
Toprağa düşmüş vatan evlatlarını anmak üzere hazırlanan interaktif belgesele, "Çanakkale'nin Evlatları/Sons of Gallipoli" adı verildi. Türkçe ve İngilizce versiyonlarıyla canakkaleninevlatlari. com ve sonsofgallipoli. com adreslerinde bugün gösterime giren belgeselde, bir asır önce gerçekleşen Çanakkale Savaşı'na bugünün annelerinin gözünden bakılıyor. Belgesel, 11 bölümlük bir film, 300 belgeden oluşan bir belge arşivi ve savaşın yaşandığı bölgeye dair 38 interaktif haritadan oluşuyor. Belgeselde, biri Türk biri Anzak iki anne; kendilerini, 100 yıl önce evlatlarını cepheye gönderen annelerin yerine koyuyor ve onların yaşadıklarını, savaşın ne ifade ettiğini anlamaya çalışıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
100'üncü yılda milyonluk yatırım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN