4G'de lisanslar 2.3 milyar euro

Giriş Tarihi: 19.3.2015
4G'de lisanslar 2.3 milyar euro

Operatörlerin merakla beklediği 4G ihalesinin en düşük bedeli Bakanlar Kurulu tarafından 2 milyar 298 milyon euro olarak belirlendi

Mobil internet hızının katlanarak artmasını sağlayacak 4G teknolojisinin teknik şartnameden sonra ihaledeki minimum bedeli de belli oldu. Resmi Gazete'nin dünkü sayısında yayımlanan Bakanlar Kurulu kararında, mayısta yapılacak ihaleyi kazanan firmaların, ödemeyi peşin olarak yapabilecekleri gibi, ilki peşin olmak üzere, altışar aylık dönemlerde 4 eşit taksitle de ödeyebilecekleri belirtildi.

EN DEĞERLİ FREKAN S 800

Açıklamada 4G ihalesinin 800 ile 2600 MHz frekansları arasında, farklı bant genişliklerinde 20 dilim olarak yapılacağı kaydedildi. En değerli dilim olarak 800 MHz frekansı öne çıkıyor. Her bir dilim için 373 milyon euro minimum bedel belirlenen frekans için operatörlere eşit miktarda dağıtım yapılıyor. 900 MHz daha önce kullanım imkânı bulunmayan Avea'ya bırakılıyor. İhtiyaç olursa düşüncesiyle Turkcell ve Vodafone için de küçük dilimler belirlenmiş.

Turkcell Gen. Müd. Vekili İlker Kuruöz

En hızlı 4G için altyapı hazır

"Dünyada 4G teknolojilerinin olgunlaştığı bir dönemde 4G'ye geçiyor olmamızı ülke kaynaklarımızın daha verimli kullanılması yönünde çok büyük bir fırsat olarak görüyoruz. Geride bıraktığımız 20 yılda bu ülkeye 25 milyar TL'den fazla yatırım yapmış bir şirket olarak, sürdürülebilir yatırımın önemine inanıyoruz. 2015 için de 4G lisans bedelleri hariç 2.5 milyar TL'lik bir yatırım bütçesi ayırdık. Bu yatırımın büyük bölümüyle Türkiye'nin değil dünyanın en hızlı 4G altyapısını kuracağız. 4G frekans yetkilendirmesi için açıklanan frekans asgari ücretlerinin ardından ihalenin şartnamesinin açıklanmasını ve lansman tarihinin belirlenmesini bekliyoruz."

TT Bireysel İş Birimi CEO'su Erkan Akdemir

Türkiye için mobil devrim

"5 frekansın teknoloji bağımsız olarak sunulmuş olması büyük bir adımdır ve Türkiye için mobil devrimdir. Sağlanacak teknik koşullar mobil devrim anlamına geliyor. İhaleyle ilgili yapılan açıklamalarda bir tasarım var. Bu tasarıma baktığımız zaman birçok açıdan farklı yorum yapılabilir. Gelişme şirket olarak bizi heyecanlandırdı. Hem şirketim hem de telekom sektöründe yıllardır bulunan birisi için önemli bir fırsat olduğunu düşünüyorum. Birkaç tane değişik büyük adım var. Öncelikle 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz olmak üzere beş farklı frekans bandında teknoloji bağımsız lisans verilmesi önemli. Bu mobil iletişimde bir devrimdir. Gerçekten büyük bir adım. Bu kadar büyük bir frekans daha önce dağıtılmadı, bunun altını çizmek lazım."

Vodafone Türkiye CEO'su Gökhan Öğüt

Dijitalleşmede yeni bir sayfa

"4G'yi dijitalleşmenin yeni sayfası olarak görüyoruz. Abonelerine yurtdışında SIM kart değiştirmeden 4G hizmeti sunan tek operatör konumundayız. Ülkemizin dijital dönüşümünün yeni bir sayfası olarak gördüğümüz 4G teknolojisi için çalışmalarımıza son hız devam ediyoruz. Bu kapsamda Bakanlar Kurulu tarafından açıklanan asgari bedel tespitiyle ihaleye ilişkin takvimin işlediğini gözlemliyoruz. İhale sonucunda oluşacak fiyatın da; dengeli, operatörler arası rekabeti bozmayacak ve yatırımı teşvik edecek şekilde oluşmasını temmeni ediyoruz. 4G lansman tarihini heyecanla bekliyoruz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
4G'de lisanslar 2.3 milyar euro
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN