Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Üretici desteklendi, 6 kat arttı

'te 14 yıl önce uygulanmaya başlanan "çılığı Geliştirme Projesi" kapsamında üreticilere verilen 36 milyon liralık destek sayesinde fıstık ekili alanda 6 kat artış oldu

Giriş Tarihi: 19.3.2015 12:05
Üretici desteklendi, fıstık 6 kat arttı
Göç ettikleri kent merkezlerinden köylerine dönüş yapan vatandaşların öncelikli olarak faydalandığı proje sayesinde 'te ağacı sayısı 9 milyona ulaştı - Vali Tutulmaz: "14 yıl önce 2 bin ton olan fıstık üretimi, proje sayesinde 12 bin tona yükseldi"

Ekonomik değere sahip fıstığın üretiminin artırılması ve vatandaşların gelir elde etmesi amacıyla 2001 yılında Siirt Valiliği'nce uygulamaya geçirilen "Fıstıkçılığı Geliştirme Projesi"nde büyük başarı sağlandı.

Projeye Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı, Köye Dönüş ve Rehabilitasyon Projesi ile İl Özel İdaresi kaynaklarıyla bugüne kadar 36 milyon lira destek sunuldu. Bu destek sonucunda 2002 yılından önce yaklaşık 45 bin dekar olan fıstık alanı, yaklaşık 260 bin dekara çıktı.

Vali Mustafa Tutulmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, birçok farklı finans kaynağı kullanılarak yürütülen projeyle fıstık fidanı üretiminin de yapıldığını anımsattı.

"Fıstık, ilimiz ile özdeşleşmiş hem marka özelliği taşımakta hem de köye dönüş projesine katkı sağlaması acısından stratejik ve ekonomik öneme sahip bir üründür" diyen Tutulmaz, köye dönüş yapan vatandaşların öncelikli olarak faydalandığı proje sayesinde Siirt'te fıstık ağacı sayısının 9 milyona ulaştığını bildirdi.

Yürütülen çalışmalar sonucunda fıstık ağacı ekili alanın 250 bin dekarı aştığını vurgulayan Tutulmaz, "2001 yılından bu yana uygulanan proje için 36 milyon lira ödenek sağlandı. Söz konusu projeler sayesinde ilimizde 2002 yılından önce yaklaşık 45 bin dekar olan fıstık alanı, yaklaşık 250 bin dekarı aştı. 14 yıl önce 2 bin ton olan fıstık üretimi proje sayesinde 12 bin tona yükseldi" ifadelerini kullandı.

Tutulmaz, bölgede çözüm süreciyle sağlanan huzur ve güven ortamında güvenlik gerekçesiyle kullanılmayan arazilere de artık fıstık fidanı dikildiğini dile getirerek, Siirt'te fıstık üretiminde her yıl artış olacağını sözlerine ekledi.

KÖYE DÖNÜŞ FISTIĞA İLGİYİ ARTTIRDI

Fıstık fidanı üreticisi Emin Kural ise köye dönüşle birlikte bu alanlardaki arazilere fıstık fidanı dikimi yapıldığını belirterek, şunları söyledi:

" 2001 yılında 400 bin fidan üretimi yaptığımız tesisimizde geçen yıl 1 milyon üretim yaptık. Bu yıl artan taleple 2 milyon fidan üretimi hedefliyoruz. Bölgede çözüm süreciyle köye geri dönüşlerin artmasıyla fıstık fidanlarına rağbet iyice arttı. Böyle devam ederse gelecek yıl 4 milyon fidan üretiriz."

Üretici Fatih Sevgili de köylülerin fıstık üretimine yönelmesinin sevindirici olduğunu ifade ederek, fıstığın il ekonomisine katkısının büyük olduğunu kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Üretici desteklendi, fıstık 6 kat arttı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN