Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Altında düşüş sürecek mi?

Uzmanlar, ’in 2015 yılı sonu için oranı tahminini düşürmesine rağmen altında düşüş görüleceği yönündeki beklentilerini sürdürüyorlar

Giriş Tarihi: 20.3.2015 16:29 Güncelleme Tarihi: 18.10.2017 13:35
Altında düşüş sürecek mi?
Itau Unibanco Holding SA uzmanlarından Artur Passos, 'in parasal sıkılaştırmanın ilk tahminlerden daha yavaş olacağı sinyali vermesinin ardından altın ile ilgili görüşünün değişmediğini söyledi. Borçlanma maliyetlerinin yükselmesi altının çekiciliğini azaltıyor. Çünkü emtia genel olarak sadece fiyat artışları yoluyla getiri sağlıyor.

Passos, eksi merkez bankası yetkililerinden Ilan Goldfajn'ın liderliğinde bulunan bir araştırma grubunun üyesi ve Passos 20 altın tahmincisi arasında geçtiğimiz iki yılda en doğru tahminleri yaptı. Altın, borçlanma maliyetlerinin yükseleceği beklentileri ile bu ay başında 2015 yılı kazançlarını silmesinin ardından Çarşamba günü 6 haftanın en büyük yükselişini kaydetti. Altındaki yükselişte Fed'in ABD'de büyümenin yumuşadığını ve un istenen seviyenin altında seyrettiğini belirtmesi etkili oldu. Ancak Passos altındaki yükselişin sürmeyeceği yönünde tahminde bulunan tek kişi değil. Geçtiğimiz iki yılda tüm metaller için en doğru tahminleri yapan Barnabas Gan da fiyatlaların düşeceği yönünde bir beklenti içinde.

Spot altın, Perşembe günkü ons başına 1,171.18 dolar seviyesinden 1,170.92 dolara geldi ve bu ay ilk kez haftalık yükseliş kaydetmeye ilerliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Altında düşüş sürecek mi?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN