Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Rüşvet değil bahşişmiş!

’u kapsayan şeffaflık araştırmasına göre, işleri kolaylaştırmak için yapılan ödemeler bazı şirketler tarafından bahşiş olarak nitelendiriliyor.

Giriş Tarihi: 20.3.2015 11:33 Güncelleme Tarihi: 20.3.2015 12:00
Rüşvet değil bahşişmiş!
'u kapsayan şeffaflık araştırmasına göre, işleri kolaylaştırmak için yapılan ödemeler bazı şirketler tarafından bahşiş olarak nitelendiriliyor.
Toplumda yolsuzluğun kabulleniş şeklinin şirketlere de aynen yansıdığı ortaya çıktı. Borsa İstanbul'daki şirketleri kapsayan şeffaflık araştırmasına göre, Türk Ceza Kanunu kapsamında cezai yaptırıma tabi tutulan kolaylaştırma ödemeleri konusunda bazı şirketlerin bunu 'bahşiş' olarak ifade ettiği gözlemlendi. Yolsuzluğun bir başka görünüş şekli olan hediye ve ağırlama masraflarında şirketlerin çoğunluğunun belirli farkındalığa sahip olduğu görüldü.

HEDİYE VE AĞIRLAMAYA DİKKAT EDİLDİ

Hollanda Büyükelçiliği, İngiltere Büyükelçiliği ve desteğiyle Uluslararası Şeffaflık Derneği tarafından gerçekleştirilen 'Kurumsal Raporlamada Şeffaflık Araştırması' sonuçlarına göre, Türk Ceza Kanunu kapsamında cezai yaptırıma tabi tutulan rüşvete ilişkin sadece 16 şirketin bir açıklama yaptığı, bazı şirketlerin bunu 'bahşiş' olarak ifade ettiği kaydedildi.

Küçük miktarlı usulsüz ödemelerin bahşiş olarak nitelendirilmesi dolayısıyla, toplumda yolsuzluğun kabullenişi ve içselleştirilmesine yönelik tavrın şirketler düzeyine de yansıdığı şeklinde değerlendirildi.

Yolsuzluğun bir başka görünüş şekli olan hediye ve ağırlama masraflarında şirketlerin çoğunluğunun belli bir farkındalığa sahip olduğu belirtildi.

KULÜPLER SESSİZ

ARAŞTIRMADA 3 büyük futbol kulübünün yaşanan şike soruşturmalarına karşın yolsuzlukla mücadele için bir politika izlendiğine dair internet sitelerinde hiçbir bilgi paylaşmaması dikkati çekti. Kaynak:paralimanı
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rüşvet değil bahşişmiş!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN