HalkBank

Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Santral 8 milyar dolar getirir

Nükleer enerji İstanbul'da masaya yatırıldı. İSO Başkanı Bahçıvan, "İlk nükleer santral 7-8 milyar dolarlık yatırım doğuracaktır" dedi

Giriş Tarihi: 20.3.2015
Santral 8 milyar dolar getirir
Enerji sektörünün önde gelen oyuncuları CNR Enerji İstanbul-Enerji ve Çevre Teknolojileri Fuar ve Konferansı'nda bir araya geldi. CNR EXPO Yeşilköy'de başlayan konferansın açılış konuşmasını İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan yaptı. Türkiye'de cari açığın büyük oranda enerji ithalatıyla ilgili olduğuna dikkat çeken Bahçıvan, "Akkuyu'da 20 milyar dolarlık maliyetle kurulacak ilk nükleer santral, hükümetimizin hesaplarına göre inşaat başta olmak üzere birçok sektöre 7-8 milyar dolarlık yatırım gelmesine neden olacak" dedi. Bahçıvan, tüm bu imkânlardan yararlanarak yerli sanayinin gelişmesi ve enerjide özellikle doğalgazdaki dışa bağımlılığın azalması için sektörün tüm bileşenlerinin birlikte hareket etmesi gerektiğini söyledi. CNR Holding İcra Kurulu Başkanı Can Paker de 19-21 Mart arasında gerçekleşecek konferanslarda 122 sektör temsilcisinin 120'den fazla oturuma katılacağını söyledi. Ak Enerji, Zorlu Enerji, Turcas gibi firmaların üst düzey yöneticilerinin de konuşmacı olarak katılacağı konferanslarda enerji verimliliğine yönelik politika ve stratejiler gibi önemli konular masaya yatırılacak.

AKKUYU'YA 3 MİLYAR DOLAR AKTARDIK
İstanbul'da dün ayrıca Nükleer Santraller Zirvesi de gerçekleşti. Zirvede konuşan Akkuyu Nükleer Genel Müdürü Fuad Akhundov, Rusya'nın santral için bugüne kadar yaklaşık 3 milyar dolarlık kaynak aktardığını belirtti. Akhundov, "Akkuyu projesi tam hızla yola devam ediyor. Yeterli finansal kaynağa sahibiz. Her iki ülkeden de projeye güçlü siyasal destek ve kararlılık var. Nükleer rönesansa inanıyoruz" dedi. Danimarka Enerji, İklim ve Yapı Bakanı Rasmus Helveg Petersen ise yenilenebilir enerji alanında işbirliğinin önemli olduğunu belirterek, "Türkiye ile özellikle rüzgârda istediğimiz ivmeyi yakaladık, şehirleşme ve binalarda enerji verimliliği alanında da çalışmak istiyoruz" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Santral 8 milyar dolar getirir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN