Avrupa'nın gözü bu görüşmede

Giriş Tarihi: 23.3.2015
Avrupa'nın gözü bu görüşmede

Yunanistan Başbakanı Çipras, bugün Almanya'da Merkel ile biraraya gelecek. Görüşmeye borç krizinin ve iki ülke arasındaki tartışmalı konuların damga vurması bekleniyor

Aleksis Çipras'ın, Yunanistan Başbakanı olarak yapacağı ilk Almanya ziyareti bugün başlıyor. Almanya Başbakanı Angela Merkel'in daveti üzerine başkent Berlin'e gelecek Çipras, Başbakanlık'ta askeri törenle karşılanacak. Merkel-Çipras görüşmesinin ardından ortak basın toplantısı düzenlenecek.

TAZMİNAT TALEBİ MASADA

Merakla beklenen görüşmede Yunanistan'ın borç krizi ve İkinci Dünya Savaşı sırasında Naziler'in neden olduğu zararlara karşılık Almanya'dan tazminat talebinin gündemin üst sıralarında yer alması bekleniyor. Görüşme, Euro Bölgesi'nin istikrarı açısından da önem taşıyor. Çipras hükümeti göreve geldikten sonra iki ülke arasında birçok konu siyasi ve ekonomik gerilime yol açtı. Yunanistan'ın içinde bulunduğu borç krizi ülkenin eurodan çıkmasını da gündeme getirdi.

KEMER SIKMAYA SON

Birçok ekonomi kuruluşunun dile getirdiği Yunanistan'ın eurodan çıkma ihtimali, liderlerin bir araya gelip görüşmesinin ardından piyasalarda daha az konuşulmaya başladı. Liderler borç krizinin aşılmasına yönelik zaman zaman olumlu açıklamalar yapsa da Çipras, hükümetin Yunan halkından aldığı talimat doğrultusunda memorandumlara ve kemer sıkma politikalarına son vermekte kararlı olduğunu her fırsatta dile getiriyor. Bu süreçte Çipras, Almanya Başbakanı Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ve Avrupa Birliği (AB) kurumlarının başkanlarıyla 20 Mart'ta Brüksel'de düzenlenen bir zirveye katıldı. Zirvede, kullanılmayan AB kalkınma fonlarından 2 milyar euroya kadarının, Yunanistan'ın kullanımına açılması kararı alınırken, bu karar piyasalarda Çipras ile AB ve AB'de etkili karar vericilerden Almanya arasındaki gerilimi azalttığı şeklinde algılandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Avrupa'nın gözü bu görüşmede
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN