Türkiye'nin en iyi haber sitesi

: Kaçarken Yunanlılar gibi yakıp yıkmaya çalışıyorlar

Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Başdanışmanı , Türkiye'deki oligarkların artık kaçmaya başladığını, kaçarken de Yunanlılar gibi yakıp yıkmaya çalıştıklarını söyledi.

Giriş Tarihi: 25.3.2015 02:28 Güncelleme Tarihi: 25.3.2015 04:14
Yiğit Bulut: Kaçarken Yunanlılar gibi yakıp yıkmaya çalışıyorlar
TRT Haber TV'de yayınlanan, Hasan Kurtulmuş'un sunduğu Derin Analiz programında konuşan Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı , son günlerde siyaset arenasında yaşananları ve bunun ekonomiye etkilerini analiz etti.

Haftalardır yatırımcıyı ekranlardan, manipülatör medyaya karşı uyardığını, doların yükselişinin, bir manipülasyonun sonucu olduğunu, ve bunun geri dönüşünün olacağını defalarca söylediğini hatırlatan Bulut, Euro-Dolar paritesine dikkat çekti, "EUR/USD paritesi değişmedi o günden bugüne, 1.05'le 1.10 arasında gidip geliyor. Farklı bir yere gidip gelmedi. İçerideki büyük hareketi kurgulayacak bir Euro-Dolar hareketi yok. Ama spekülatif anlamda insanları tuzağa düşürenler, o günlerde siyasal sonuç almak adına, ekonomik ve finansal ateşin üzerine gaz dökenler, siyasal sonuç alamadılar ama cepleri malesef doldu" ifadelerini kullandı.

Türkiye'deki durumu Roma ve Sezar örneğiyle açıklayan Yiğit Bulut şöyle konuştu:

SEZAR "ROMA'NIN OLANI ROMA HALKINA VERMEYE HAZIR MISINIZ" DEDİĞİNDE...

Sezar, Rubicon Nehri'nin kenarına geldiği zaman, o güne kadar hiçbir general lejyonlarıyla birlikte Rubicon Nehri'ni geçip Roma'ya girmemiş. Lejyonlarına dönüp soruyor:

"Roma'nın olanı, Roma halkına vermeye hazır mısınız?" diyor. Önce anlayamıyorlar, tekrar soruyor. Askerleri hep bir ağızdan "hazırız" dedikten sonra Rubicon Nehri'ni geçiyor. O zaman zaten senatörlerin büyük çoğunluğu kaçıyor.

SEZAR İÇİN "DARBE YAPTI, DİKTATÖR OLDU" DİYORLAR

Roma'daki senatörlerin, Sezar'ın ordusu tarafından devrilmesi bir askeri darbe değil bir kere. Böyle yorumlar yapılıyor. "Arkasından diktatörlük geldi" deniliyor. O dönemdeki Sezar'ın lejyonlarına, geçmişine bakarsanız, senatonun içinde bulunduğu kirli ilişkiler yumağına bakarsanız, Roma'nın artık tamamen bir devlet niteliğini kaybedip bir "corruption" yani yolsuzluk yumağı haline döndüğünü dikkate alırsanız, Sezar'ın Roma'ya girişi halk tarafından büyük bir sevinçle karşılanıyor.
ARKADAŞINA GÖNDER
Yiğit Bulut: Kaçarken Yunanlılar gibi yakıp yıkmaya çalışıyorlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN