Terzioğlu'na emanet

Giriş Tarihi: 26.3.2015
Turkcell Terzioğlu'na emanet
'de, 8 yıllık Süreyya Ciliv döneminin bitmesinin ardından merakla beklenen yeni CEO belli oldu. Son dönemde gerek yönetim gerekse hisse yapısındaki önemli değişiklikler nedeniyle çalkantılı günler yaşayan dev GSM şirketinin başına getirildi. Bir dönemin "genel müdür okulu" olarak kabul edilen Arthur Andersen ekolünden gelen Terzioğlu, uzun yıllar bu şirkette yöneticilik yaptıktan sonra Cisco Systems Brüksel ofisinde EMEA ile Orta ve Doğu Avrupa Başkan Yardımcılığı görevini yürüttü. 2012'de Akbank Yönetim Kurulu Üyesi olarak atanan Kaan Terzioğlu Aksigorta, Teknosa ve CarrefourSA şirketlerinin yönetim kurullarına girdi.

TEMETÜDE ANLAŞMA TAMAM
Öte yandan Turkcell'de bugünkü kritik genel kurul öncesinde tarihi uzlaşı sağlandı. Ortaklar arasındaki kavga nedeniyle 2011'den bu yana genel kurul toplantısı yapamayan ve 2010'dan beri de temettü dağıtamayan Turkcell'de, ortaklar anlaştı. Turkcell'in ana hissedarları TeliaSonera, Çukurova ve Alfa Grubu, şirketin bugün yapılacak olan genel kurul toplantısında 3 milyar 925 milyon lira tutarında temettü dağıtımının teklif edilmesini kararlaştırdı. Teklif edilecek miktar, hisse başına 1.78 liraya denk gelirken, yüzde 13.7 temettü dağıtımına işaret ediyor.

HİSSE YÜZDE 5.4 YÜKSELDİ

Temettünün önünün açılmasıyla birlikte Turkcell hisseleri dün yüzde 5.38 yükselerek 13.70 liraya çıktı. Şirketin piyasa değeri de 1.5 milyar lira artarak 30.1 milyar liraya ulaştı. Üç ana ortağın hissedar konumunda bulunduğu Turkcell Holding, Turkcell'de yüzde 51 pay sahibi olduğu için, bu ortakların anlaşmış olması temettü teklifinin kabul edileceği beklentisini artırdı. Ortaklardan Alfa Group'un gün içindeki açıklamaları ise kafaları karıştırdı. İlk açıklamada "Bu anlaşma Turkcell'i ilgilendiren durumların iyileştirilmesine yönelik atılmış ilk olumlu adımdır" diyen Alfa, daha sonra "Bu olumlu adım Turkcell'deki açmazı çözmemektedir" yorumunu yaptı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Turkcell Terzioğlu'na emanet
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN