E Devlet Şifresi İle Sisteme Giriş

E-Devlet şifresi alarak E-Devlet hizmetlerine kolayca ulaşabilirsiniz. E-Devlet sistemi hakkında detaylı bilgiyi haberimizden öğrenebilirsiniz.

Giriş Tarihi: 30.3.2015 11:40 Güncelleme Tarihi: 30.3.2015 12:16
E Devlet Şifresi İle Sisteme Giriş
Gelişen teknoloji ve interneti ülkemizde kurum ve kuruluşlar çok iyi bir şekilde kullanmaktadır. Kurum ve kuruluşların internet uygulamaları sayesinde internet üzerinden bu kurum ve kuruluşlar hakkında bilgi alabilir ve aynı zamanda işlemler yapabiliriz. Devlete bağlı çoğu kurum ve kuruluşun internet uygulamaları tek bir sistem altında toplanmıştır. e-devlet sistemi altında toplanan kurum ve kuruluşlar ile ilgili işlemleri tek bir sisteme giriş yaparak yapabilmekteyiz. Devlet bu sistemi kurarken devlet dairelerinde oluşan kuyrukları ve sıraları bitirmektir. E-Devlet sistemi ile birlikte de oluşan kuyruklar ve sıralarda azalmıştır. Vatandaşlar E-Devlet sistemin rahatlığını eriştikten sonra internet üzerinden yapılabilen tüm işlemlerini internet üzerinden yapmaktadır. Sistemde çoğu kurum ve kuruluş bulunduğu gibi devlete bağlı bütün bakanlıklar ve belediyeler de bulunmaktadır. Bakanlıklar ve belediyeler ile ilgili işlemleri bu sayede internet üzerinden yapılabilmektedir.


E-DEVLET

E-Devlet sistemi ana sayfasında E-Hizmetler, kamu kurumları ve belediyeler olmak üzere 3 ana bölüm bulunmaktadır. E-Hizmetler bölümünde sisteme kayıtlı olan bütün kurumların internet uygulamaları bulunmaktadır. E-Hizmetler bölümüne giriş yaptığınızda sol tarafta bulunan harflerden birisini seçerek kolay bir şekilde işlem yapacağımız kuruluşa ulaşabilirsiniz. E-hizmetler bölümünde üst tarafta bulunan seçenekler ile hizmetleri bölüm olarak ayırabilirsiniz. Tüm hizmetler linkinde sisteme kayıtlı olan tüm hizmetleri görebilirsiniz. Belediye hizmetleri bölümünde sisteme kayıtlı olan belediyeler ile ilgili yapabileceğimiz bütün işlemleri görebilirsiniz.

Şirketler bölümünde ise sistemde kayıtlı olan bütün şirketlere ulaşabilirsiniz. Avea, Digitürk, Superonline, Türkcell, Vodafone gibi şirketler ile abonelik, borç ve alacak sorgulama işlemlerini E-Devlet sistemi sayesinde yapabilirsiniz. E-Hizmet bölümünde bulunan sık kullanılan hizmetler bölümünde vatandaşların sistemde en çok kullandıkları hizmetleri görebilirsiniz. Sık kullanılan hizmetler kısmında Adalet Bakanlığında mahkeme dava dosyası sorgulama, adli sicil kaydı sorgulama, Emniyet Genel Müdürlüğünde trafik cezası sorgulama, araç sorgulama, Gelir İdaresi Başkanlığında vergi borcu sorgulama, Meteoroloji Genel Müdürlüğünde 3 günlük Hava Tahmini, Sosyal Güvenlik Kurumunda emekli aylık bilgisi, hizmet dökümü, Merkez Bankası günlük döviz kurları ile ilgili işlemleri görebiliriz ve yapabilmekteyiz.

E-Hizmetler bölümünde bulunan yeni eklenenler kısmında sisteme yeni eklenmiş bütün hizmetleri bulabilirsiniz. Sisteme yeni eklenen hizmetlerde şirketlerin hepsi hizmete yeni eklenmiş durumdadır. Sistemde bulunan kamu kurumları bölümünde sisteme kayıtlı bütün bakanlıklar bulunmaktadır. Bakanlıklar ile ilgili işlemleri kamu kurumları bölümünden yapabilirsiniz. Sistemde bulunan bir başka bölüm ise belediyeler bölümüdür. Bu bölümde sisteme kayıtlı olan bütün belediyeleri görebilirsiniz ve belediyeler ile ilgili işlemlerinizi bu bölümden gerçekleştirebilirsiniz. E-Devlet sisteminin ana sayfasının sağ üst tarafında bulunan arama seçeneği ile istediğiniz sayfaya direk olarak ulaşabilirsiniz. Ana sayfa da bulunan haberler ve duyurular kısmında ise sisteme kayıtlı olan kurum ve kuruluşlar hakkında son dakika haberlerini ve duyuruları görebilirsiniz. Bu işlemlerin hepsini yapabilmek için sisteme giriş yapmanız gerekmektedir. Sisteme giriş yaptıktan sonra bütün bu hizmetlerden yararlanabilirsiniz. Sisteme giriş yapabilmek için sağ tarafta bulunan sisteme giriş linki tıklanmalıdır.

E-Devlet sisteminee giriş yapabilmenin 4 farklı yolu vardır. Bu yollardan herhangi birisi ile sisteme girişinizi yapabilirsiniz ve işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Sisteme giriş linkini tıkladıktan sonra vatandaş kimlik doğrulama sayfasına yönlendirileceksiniz. Bu sayfada sisteme giriş yapabileceğiniz bütün yollar bulunmaktadır. Vatandaşlar daha rahat ve kolay bir yol olduğu için genellikle E-Devlet şifresi ile olan giriş seçeneğini kullanmaktadır. E-Devlet şifresi ile giriş seçeneğini kullanmaktadır. Bu giriş seçeneği ile giriş yapabilmek için sisteme T.C. kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi girmeniz gerekmektedir. E-Devlet şifreniz yok ise şifre alma işlemi çok basittir. Şifrenizi T.C. kimlik numaranızın bulunduğu nüfus kağıdınız ile PTT şubelerine giderek 2 TL karşılığında temin edebilirsiniz. Şifrenizi aldıktan sonra da sisteme girişinizi gerçekleştirebilirsiniz. Diğer giriş seçeneklerinde birisi olan mobil imza seçeneği ile giriş yapabilmek için mobil hattınızın mobil imza seçeneğini desteklemesi gerekmektedir. Mobil hattınız bu uygulamayı destekliyor ise sisteme kayıtlı bir mobil imzanın bulunması gerekmektedir. Sisteme kayıtlı mobil imzanın var ise sisteme T.C. kimlik numaranızı ve cep telefonu numaranızı girdikten sonra mobil hattınızı seçerek sisteme giriş işlemine devam edebilirsiniz. Elektronik imza seçeneği ile giriş yapabilmeniz için şahsınıza kayıtlı bir elektronik imzanız bulunmalıdır. Bu şekilde sisteme elektronik imzanız ile giriş yapabilirsiniz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
E Devlet Şifresi İle Sisteme Giriş
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN