Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Anadolu'nun kadim meslekleri şenlendi

Unutulmaya yüz tutmuş yerel değerleri sahiplenen Anadolu Sigorta, 10 yılda 50 zanaatı ekonomiye kazandırma amacında. Bir Usta Bin Usta projesi 5 yıl daha Anadolu'yu dolaşacak

Giriş Tarihi: 31.3.2015
Anadolu'nun kadim meslekleri şenlendi
Adını kurulduğu topraklardan alan Anadolu Sigorta, 85'inci yılını kutladığı 2010'dan bu yana tüm Türkiye'yi kapsayan sürdürülebilir bir sosyal sorumluluk projesi yürütüyor. Bir Usta Bin Usta adını taşıyan proje ile Türkiye'nin unutulmaya yüz tutan yerel değerlerinin yeniden canlandırılması ve meslek ustalarının deneyimlerini gelecek nesillere taşıması hedefleniyor. Projeyle tarih boyunca Anadolu'nun ekonomik ve kültürel gelişimine önemli katkılar sağlayan kadim meslekleri icra edecek genç ustalar yetiştirmeyi planladıklarını söyleyen Anadolu Sigorta 1. Genel Müdür Yardımcısı Filiz Tiryakioğlu, "Proje başlayalı beş yıl oldu. Yolun yarısındayız. 10 yıl bittiğinde 50 mesleği yeniden hayata döndürecek 1.000 usta adayı yetiştirmiş olmayı istiyoruz" dedi.

YILDA 5 İL 5 MESLEK

Her yıl farklı tarihlerde, 5 ayrı ilde başlatılan 3 ila 6 ay süren eğitimlere ilginin yoğun olduğunu anlatan Tiryakioğlu, şu ana kadar öğretmenden heykeltıraşa, ev kadınlarından öğrencilere kadar birçok gruptan insanın usta adayı olmak için başvuruda bulunduğunu ifade etti. Proje kapsamında 5 yılda 296'sı kadın olmak üzere 475 kişiye eğitim verildi. Kursiyerlerin Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifikayla mezun olduklarına dikkat çeken Tiryakioğlu, "Dolayısıyla kurslarımız aracılığıyla bir yandan yerel mesleklerin kaybolmasını engellerken bir yandan da gençlere istihdam sağlıyoruz" diye konuştu. 5 yılda 50 meslek kursu açtıklarını dile getiren Tiryakioğlu, çok başarılı sonuçlar elde edildiğinin ve gerek ulusal, gerekse uluslararası alanda projenin birçok ödül aldığının altını çizdi. Bu yıl kursiyerlerin satışı yapmalarını sağlayacak yeni bir inisiyatife başladıklarını söyleyen Tiryakioğlu, "Her ay bir meslek kursumuzdan 2 usta adayımızı genel müdürlük binasında ağırlayarak satış yapmaları için ortam yaratıyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Anadolu'nun kadim meslekleri şenlendi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN