Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Ülkem için engel tanımıyorum'

Sosyal sorumluluk çalışmalarını "Ülkem İçin" markası altında toplayan Koç Holding, Meslek Lisesi Memleket Meselesi projesiyle eğitimde model oldu. UN Women'la işbirliğine imza atan topluluk, kadının güçlenmesini hedefliyor

Giriş Tarihi: 31.3.2015
'Ülkem için engel tanımıyorum'
Kurucusu Vehbi Koç'un "Ülkem varsa ben de varım" sözünü sosyal sorumluluk anlayışının temeli olarak kabul eden Koç Holding, Türkiye'nin daha hızlı gelişmesine destek olmayı hedefliyor. 2006'dan bu yana yürütülen Ülkem İçin, aslında holdingin diğer projelerini de kapsayan ve iki yılda bir odaklandığı alanı değiştiren şemsiye bir isim. Bu şemsiyenin altındaki projelerden biri de "Ülkem için engel tanımıyorum". Koç Holding Dış İlişkiler ve Kurumsal İletişim Direktörü Oya Ünlü Kızıl, 3 yıldır süren proje kapsamında engelli bireylerin sorunlarına odaklandıklarını, bu süreçte tüm Türkiye'de 100 bini aşkın kişiye 'Engelliliğe Doğru Yaklaşım Eğitimleri' verdiklerini belirtti. Kızıl, proje başladıktan sonra holdinge bağlı işletme ve bayilerdeki fiziki şartların, engelli dostu haline getirildiğini, yeni açılacak bayi ve mağazaların prosedürlerine de engelli dostu olma şartının eklediklerini anlattı.

MODEL OLDU
Holding'in marka projelerinden biri de 2006'da başlanan Meslek Lisesi Memleket Meselesi. Projenin özel sektöre yaygınlaştırılması için girişimlerinin devam ettiğini anlatan Oya Ünlü Kızıl, bu sayede okullar ve işletmeler arasında kurulabilecek işbirliklerinin adımları ve faydaları üzerine bir model oluşturulduğunu ifade etti. Kızıl, bu konudaki çalışmalarını şöyle anlattı: "Okul-İşletme İşbirliği Modeli" adını verdiğimiz bu çalışma, 81 ilden meslek liseleri ve Koç Topluluğu şirketlerinin katılımıyla geliştirildi. Modelin bazı bileşenlerini geçtiğimiz yıllarda Özel Sektör Gönüllüleri ve Eğitim Reformu Girişimi ile işbirliklerimiz sayesinde yaygınlaştırdık. Mesleki eğitim veren kurumlarla işletmeler arasında "sürdürülebilir ve yapılandırılmış işbirliklerinin" tesisine yardımcı olmak amacıyla çok paydaşlı şekilde yönetilecek "İstasyon: Okul-İşletme İşbirliği'nin Geliştirilmesi Programı" adlı bir proje üzerine çalışıyoruz."

8 BİN ÖĞRENCİYE BURS

20 Koç Topluluğu Şirketi ve 579 çalışanının gönüllü desteği ile yürüten Meslek Lisesi Memleket Meselesi Projesiyle 81 ilde, 264 okulda 8 bin 118 öğrenciye aktif burs verildi. Okul-İşletme İşbirliği modelinin bir rehber haline getirildiğini belirten Oya Ünlü Kızıl, buna uygun geliştirilen mikro projelerle 8 Koç Topluluğu şirketi tarafından 5 sektörde, 29 laboratuvar, 7 eğitim merkezi, 1 meslek lisesi ve 1 meslek yüksekokulu kurulduğunu vurguladı.

TÜRKİYE KADINLA BÜYÜR
Koç Holding'in en yeni projesi ise dünya çapında büyük ses getiren HeForShe. Birleşmiş Milletler Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kadının Güçlenmesi Birimi'yle (UN Women) işbirliği anlaşması imzalayan Topluluk, herkesi toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadın haklarını savunmaya çağıran küresel bir dayanışma hareketi olan HeForShe'nin Türkiye'deki yerel ortağı oldu. Oya Ünlü Kızıl, ayrıca HeForShe'nin küresel etki lideri (Impact Champions) olan 10 kurum arasında yer aldıklarına da dikkat çekerek, "Bu kapsamda, Koç Holding bünyesinde kadınların güçlenmesi ve kadın-erkek eşitliğinin sağlanması adına yeni projelerimizi önümüzdeki günlerde duyuracağız" dedi. Kızıl ayrıca, 2015'te farklı bir toplumsal soruna ilişkin farkındalık yaratmak ve çözüm sunmak adına "Ülkem İçin" projesinin temasını güncelleyeceklerini de sözlerine ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Ülkem için engel tanımıyorum'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN