Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Emekliye çifte müjde

Başbakan Davutoğlu, emekli ve yaşlılara müjde verdi: Maaşlara seyyanen 100 TL zam yapılacak. 5 puan düşecek sosyal güvenlik primi maaşları 50 TL artıracak. 65 yaş üstü yaşlı aylığı da 200 TL'ye çıkacak

Giriş Tarihi: 1.4.2015
Emekliye çifte müjde
Başbakan Ahmet Davutoğlu, AK Parti Grup Toplantısı'nda emeklilere çifte müjde verdi. Davutoğlu, emeklilere temmuzda TÜFE oranında bir zam yapılacağını belirterek, "Bu artıştan sonra maaşı bin liranın altındaki emeklilere seyyanen 100 lira zam yapacağız; bin -bin 100 lira arasındaki maaşlar ise bin 100 liraya tamamlanacak" dedi. Davutoğlu, bu düzenlemeden emeklilerin yüzde 60'ının yararlanacağını kaydetti.

BÜTÇEYE 4 MİLYAR TL'LİK YÜK

Maliyeti 4 milyar TL olacak yeni düzenlemenin bütçe dengelerini bozmayacağını söyleyen Davutoğlu, emekli olduktan sonra çalışanlardan kesilen sosyal güvenlik destek priminde de indirim müjdesi verdi. Bütün emeklileri kapsayacak şekilde ticari faaliyeti kapsayanların aylık yüzde 15'lik sosyal güvenlik destek priminin 10'a indirileceğini belirten Davutoğlu, 628 binden fazla kişinin bundan faydalanacağını bildirdi. Bu düzenlemeyle de emeklilerin maaşında en az 50 liralık artış sağlanacağını dile getiren Davutoğlu "Ülkemizde 571 bin vatandaşımız 145 lira 65 yaş aylığı alıyor. İhtiyaç sahibi vatandaşlarımıza sağlanan 145 lirayı da 200 TL'ye çıkarıyoruz" dedi.

NOTERE DEĞİL MİLLETE GİTTİK

Davutoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun noterden onaylattığı emekliye yılda iki maaş ikramiye sözünü de eleştirerek, şunları söyledi: "Kılıçdaroğlu başkasının kesesinden saltanat kurmaya çalışıyor. Kendi bozduğu SSK dengelerini AK Parti bir yere getirdi. Şimdi onun üzerinden emeklilerimizi tahrik etmeye çalışıyor. Emeklilere sesleniyorum, bu hayale kapılmayın. Başbakanlık hayali nasıl muhal ise, verdiği vaatlerin de olması muhal değil. Onun için noterden kağıt alıp getiriyor. Biz hiç notere gitmedik, sadece millete gittik. Türkiye bir daha IMF'ye borçlu ülke haline getirilemeyecek. Türkiye bir daha anayasası bu meclis dışında yazılmış bir ülke haline gelmeyecek. Türkiye'yi 2023'e inşallah AK Parti kadroları taşıyacak."

AVRUPA'DAN 4-5 KAT FAZLA BÜYÜDÜK
Davutoğlu dün açıklanan büyüme rakamlarını da değerlendirerek, "Rakamlar beklediğimizin altında geldi. Ancak Euro Bölgesi'ne baktığımızda onlardan 3-4 kat daha fazla büyüdük" ifadesini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Emekliye çifte müjde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN