Mart ayı ı düştü

Mart ayı rakamları açıklandı. Buna göre Mart 2015’te ihracat önceki yılın aynı ayına göre yüzde 13.4 azalışla 11.23 milyar dolara indi.

Giriş Tarihi: 1.4.2015 11:41
Mart ayı ihracatı düştü
TİM verilerine göre Mart ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 13,4 gerileyerek 11 milyar 229 milyon dolar oldu. Yılın ilk 3 ayında toplam ihracat yüzde 6,8 gerileme ile 35 milyar 816 milyon dolar olarak gerçekleşti. Son 12 aylık ihracat ise geçen yılın aynı dönemine göre değişmeyerek 153 milyar 309 milyon dolar oldu.

TÜRKİYE'NİN MART AYINDA EN ÇOK İHRACAT YAPTIĞI 10 ÜLKE

İhracatta geçtiğimiz yılın Mart ayına göre bu ay yüzde 21,5 oranında gerileyerek 1,08 seviyelerine inen paritenin negatif etkisi aylık 1,3 milyar doları buldu. Toplam ihracata birim fiyat etkisi hariç kilogram bazında bakıldığında, Mart ayında ihracatta kilogram bazında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4,4 artış gerçekleşti.

'MERCEK ALTINA ALINACAKLAR'

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi ise ihracat performansıyla ilgili yaptığı açıklamada şu değerlendirmelerde bulundu: İhracatçılarımızın bir taraftan AB'deki ekonomik büyümeyi yakından takip ederken, diğer taraftan da dolar ile ihracat yaptığımız ve hızla büyüyen ekonomilerdeki fırsatları mercek altına almaları gerektiğini düşünüyoruz. Örneğin Dünyada 2015 büyüme beklentilerinde öne çıkan Türkmenistan, Endonezya, Malezya, Hindistan, Katar, Nijerya gibi ülkelerde yeni fırsatların ortaya çıkabileceğine ve ihracatçılarımızın da bu fırsatlardan en iyi şekilde istifade edeceğine inanıyoruz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mart ayı ihracatı düştü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN