Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Batık krediyi kapatmayana haciz

Giriş Tarihi: 2.4.2015
Batık krediyi kapatmayana haciz
Ortaklık yapısını açıklayamadığı için yönetimine el konulan Bank Asya'da riskli kredilerin tasfiyesi için 6 aylık süre dün doldu. Paralel Yapı'ya yakınlığıyla bilinen Bank Asya'nın Kamuyu Aydınlatma Platformu'na verdiği bilançoya göre batık kredi 2.1 milyar lirayı buldu. İmtiyazlı ortaklara yılın son 3 ayda kullandırdığı kredi tutarı ise 3 milyar liraya ulaşıyor. Yasal sürenin ardından borcunu kapatmayan ortaklara haciz işlemi için düğmeye basıldı. Ceza davası için de yargıya soruşturma başvurusunda bulunulacak.

ŞİRKETLERE AKTARDILAR
Bankalar Yasası'nın 50'nci maddesine göre kredilerin yasaya aykırı olması durumunda en geç 6 ayda tasfiye edilmesi gerekiyor. Bank Asya'nın ağırlıklı olarak imtiyazlı ortaklarına 3 ayda yasaya aykırı kullandırılan 3 milyar liralık kredinin tamamının kapatılması gerekiyor. Nitelikli ortaklar aracılığıyla kullanılan bu kredilerin paralel yapının çeşitli şirketlerine aktarıldığı belirlendi.

TAHSİLİ İMKÂNSIZ GÖRÜNÜYOR

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun batık kredilerden kimlerin menfaat elde ettiğine yönelik raporu da bu ay tamamlanacak. Yetkililer, kredi dosyalarının önemli bölümünün tahsilinin imkânsız olduğunu ifade ediyor.

HORTUM ŞÜPHESİ
Yasaya aykırı kredilerin temmuz-eylül döneminde verildiği belirtildi. Bu dönem verilen kredilerin nitelikli ortaklar tarafından hortumlandığı belirtiliyor. Yasaya göre, bir bankanın yönetim kurulu üyesi, yöneticisi ile aile fertleri kredi kullanamıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Batık krediyi kapatmayana haciz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN