Romanya ve İtalya'dan elektrik alacağız

Giriş Tarihi: 2.4.2015
Romanya ve İtalya'dan elektrik alacağız

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Romanya ile denizaltından elektrik alımı konusunda görüşüleceğini belirterek, "İtalyanlar'ın da bu konuda teklifi var. Enerji bakanlarımız kendi arasında konuşacak" dedi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bulgaristan'dan denizaltı kablosuyla elektrik alımının benzerini Romanya ile de görüştüklerini söyledi. Romanya'da düzenlediği basın toplantısında konuşan Erdoğan, İtalyanlar'ın da bu konuda bir teklifi bulunduğunu kaydetti. Erdoğan, "Enerji bakanlarımız kendi aralarında görüşüp, bunu olgunlaştıracaklar. Kazan-kazan esasına göre, taraflar için fizibil olan hangisiyse bunun adımını atacağız" dedi. Türkiye ile Romanya'nın ticaret hacminin 6.3 milyar dolar olduğunu hatırlatan Erdoğan, "Hedefimiz 10 milyar dolardı. Bunu yakalayınca, daha da yukarı seviyelere çıkarmak istiyoruz" diye konuştu. Karadeniz'in bir yanında Türkiye, diğer yanında Romanya olduğunu belirten Erdoğan, "Bu kıyıdaşlığımızı farklı bir şekilde zenginleştirmemiz gerekiyor" yorumu yaptı.

YATIRIMLAR YETERSİZ

20 yılda 10 milyar dolar yatırım olduğunu belirten Erdoğan, "Bu yeterli değil. Bunu daha da artırmalıyız" dedi. Daha sonra Romanya'da İş Forumu'na katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, işadamlarına seslendi. Romanyalı girişimcilerin Türkiye'deki yatırımlarını artırmasını isteyen Erdoğan, şöyle konuştu: "3'üncü Havalimanı, 3'üncü Köprü, Avrasya Tüneli, Marmaray gibi birçok projeye imza atıyoruz. Türkiye'deki projelere Romen işadamlarını davet ediyorum. Türk girişimciler de Romanya'daki yatırımlarını artırsınlar. İki ülkenin işadamları üçüncü ülkelerde de ortak yatırımlar yapabilir."

VİZELER KALDIRILSIN
Romanya'dan Türkiye'ye 2014'te 450 bin turistin geldiğini belirten Erdoğan, "Heyetlerarası görüşmelerde de söyledim. Bu vizeler kalkarsa, Türkiye'den de buraya gelen turistlerin sayısı adeta bir patlama gösterebilir. Ama bu vizeler birçok şeyi şu anda engelliyor" dedi.

BEŞ ÖNEMLİ ANLAŞMA
İki ülke arasında su, ormancılık, meteoroloji ve hidroloji alanlarında anlaşma imzalandı. Ayrıca Anadolu Ajansı (AA) ve Romanya Ulusal Haber Ajansı (AGERPRES) arasında da işbirliği anlaşmasının ile iki ülke kütüphaneleri arasında mutabakat zaptına da imzalar atıldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Romanya ve İtalya'dan elektrik alacağız
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN