Taner Yıldız: Sabotaj ihtimal dışı değil

Giriş Tarihi: 3.4.2015
Taner Yıldız: Sabotaj ihtimal dışı değil
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, yurdun büyük bölümünde gerçekleşen 31 Mart'taki elektrik kesintilerinde sabotaj ihtimali bulunduğunu söyledi. 12. Uluslararası Petrol, LPG ve Teknoloji Fuarı (Petroleum) İstanbul'un açılışını yapan Bakan Yıldız, kesintilere siber saldırıların neden olduğu iddialarına ilişkin soruları yanıtladı.

ABD'DE 36 SAAT KESİLDİ
TEİAŞ'ta 33 yıl çalışan 5 ayrı kişiyle görüştüğünü anlatan Yıldız, "İlk defa böyle bir şeyle karşılaştıklarını söylediler. Bu teknik bir gerekçeyle olabilir. Ama 3 tane büyük arızanın ve üretim santrallerinin devreden çıkarak, sistemin daha hızlı bir şekilde çalışması, bunun 1'er saniye arayla, üç tane şebekenin iletim hattının devreden çıkmasını tetiklemesi söz konusu. Bunun sebebinin manipülasyon mu, teknik gerekçelerle mi olduğunu yoksa siber saldırıdan mı kaynaklandığını söylemem için erken" diye konuştu. Problemin bir üretim eksikliğinden kaynaklanmadığını belirten Yıldız, "Tüketici devreden çıkacakken üretici çıkıyor. Yani kirpi gibi içine kapanıyor sistem. 99 Depremi'nde gördüğümüz, sistem çökmesi dediğimiz olay oldu" dedi. Yıldız, siber saldırı iddialarına ilişkin, "Birer saniye arayla üç tane otobanın yollarının kapanması bize normal gelmedi. Siber saldırı diyemeyiz ama yoktur da diyemeyiz. Bunun için delillere ulaşmamız lazım" dedi. Benzer kesintilerinin Batı'da da meydana geldiğini, 2003'te ABD'de 36 saatlik bir kesinti olduğunu hatırlatan Yıldız, "En gelişmiş ülkelerde dahi böyle şeyler olabiliyor" değerlendirmesinde bulundu.

125 MİLYARLIK FUAR
125 milyar TL'ye ulaşan Türkiye akaryakıt, LPG ve madeni yağ sektörlerinin temsilcilerini buluşturan Petroleum Fuarı'na aralarında Tüpraş, Opet, BP, Lukoil, Socar gibi dev firmaların temsilcileri de katıldı. Fuarda konuşan EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, sektörde 20 milyon ton akaryakıt dağıtımı yapıldığı söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Taner Yıldız: Sabotaj ihtimal dışı değil
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN