Yaşam odası zorunlu hale geldi

Giriş Tarihi: 4.4.2015
Yaşam odası zorunlu hale geldi

İş Güvenliği Paketi'nde 15 madde yasadan çıkarıldı, 15 yeni önerge verildi. Önergeyle, madenlere yaşam odası zorunluluğu geldi. Odaların teknik özelliklerini bakanlık yönetmelikle belirleyecek

"İş Güvenliği Paketi"ne eklenen bir madde ile madenlerde yaşam odası kurulması zorunlu hale geldi. İktidar ve muhalefetin anlaşarak önergeyle eklediği hükme göre, maden işyerlerinin hangilerinde sığınma odalarının kurulabileceği ve bunların teknik özelliklerine dair usul ve esaslar bakanlıkça bir yıl içinde çıkarılacak yönetmelikle düzenlenecek. Ölümlü iş kazası meydana gelen işyerlerinde, işveren kusurlu bulunursa, 2 yıl kamu ihalelerinden yasaklanacak.

15 MADDE TASARIDAN ÇIKTI

TBMM Genel Kurulu'nda "İş Güvenliği Paketi" olarak bilinen Yasa Tasarısı'nın görüşmeleri öncesinde iktidar ve muhalefet arasında uzun süren görüşmeler ve pazarlıklar yapıldı. Bunların sonucunda muhalefetin karşı çıktığı 15 maddenin tasarıdan çıkarılması, 15 yeni maddenin önergelerle eklenmesi konusunda uzlaşıldı.

SOMA'DAN DERS ALINDI

Uzlaşmaya varılan maddeler içinde en dikkat çekeni ise yaşam odaları maddesi oldu. Soma'da 301 işçinin hayatını kaybettiği maden kazası sonrasında uzun süre tartışılan 'yaşam odaları' ilk defa yasaya girdi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, "Bütün grupların katkılarıyla sığınma odalarıyla ilgili düzenlemeyi gerçekleştirmiş bulunuyoruz" dedi. Suçlu işverene ihale yasağı gelecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yaşam odası zorunlu hale geldi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN