Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Petrolü koyacak yer kalmadı

Kayagazı, İran anlaşması, OPEC arzı derken, dünya 80 yılın en bol petrol dönemini yaşıyor. Arz artarken petrol rafinerilerinin doluluk oranları yüzde 67'ye kadar çıktı

Giriş Tarihi: 6.4.2015
Petrolü koyacak yer kalmadı
ABD'nin bulduğu kaya gazı, İran ile nükleer anlaşma, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün (OPEC) arzı artırması derken dünyada petrolü koyacak yer kalmadı. Arz hızla artarken tekrar başa baş noktasına gelen petrol fiyatlarının düşmesine kesin gözüyle bakılıyor.

80 YILIN EN YÜKSEĞİNDE
İran günde 1.3-1.4 milyon varil petrolü piyasaya sürecekken bir yandan da dünyanın OPEC dışı bir numaralı petrol ve likit doğalgaz üreticisi haline gelen ABD'de petrol arzı o kadar arttı ki depolanacak yer bulunamıyor. Rusya'ya karşı yürütülen ambargoda da OPEC üreticileri taraf olarak arzı yükseltmişti. Hem petrol üreten hem de ithal eden ABD'de rafineriler ocak ayından bu yana günde 1 milyon varil petrol alımı yapıyor. Petrol fazlası 8.2 milyon varile çıkarken 80 yılın en bol petrol seviyesine ulaşılmış durumda. Sektörün 520 milyon varillik kapasitesinin yüzde 67'si dolmuş durumda.

ÜRETİMİ TEK KISAN AFRİKA
Aynı rakam 2014'te yüzde 48'ler düzeyindeydi. Bu birikimde en büyük nedenlerden biri de kaya gazı üretimindeki gelişme. Dünyada petrol üretimini azaltan ve azaltmaya devam edeceğini belirten yegâne yer ise Afrika. Cezayir, Güney Afrika, Nijerya ve Angola'nın içinde bulunduğu Afrika Petrol Üreticileri Birliği (APPA) üretimi azaltacağını açıkladı.Bu arz-talep dengesizliğinin ve küresel ekonomideki yavaşlama eğiliminin sonucunda petrol fiyatları da en önemli gündem maddeleri arasında her gün yerini koruyor.

FİYAT 100 DOLARI GEÇEMEZ

Geleceğe dönük öngörülerden en çok kabul göreni petrol fiyatlarının varil başına ne 100 doların üzerine çıkabileceği ne de 25 doların altına inebileceği yönünde. Dünyaca ünlü birçok yatırım bankası ve petrol piyasası uzmanının orta vadede öngörüsü 50-70 dolar bandında bir seyir olacağı doğrultusunda. Petrol fiyatlarındaki düşüşten etkilenen Hindistan gibi ülkeler şimdiden stok yapmanın yollarını arıyor. Hindistan'ın güneyinde bir stoklama tesisi kurulması için kollar sıvandı.

PETROL ARZI 3 MİLYON VARİL ARTTI
Dünya petrol arzı geçtiğimiz yıla göre günde 2 milyon 710 bin varil artmış durumda. OPEC üretiminde artış 710 bin varil/günle sınırlı kalırken asıl üretim OPEC dışından yani ABD'den geliyor. Petrol arzında 2.7 milyon varil artış varken talepteki artış o kadar da yüksek değil. Petrol talebinde artış 870 bin varille sınırlı kalmış durumda. Bu nedenle 2013'ün son çeyreğinde 111 dolar olan petrolün varil fiyatı tam yarı yarıya düşmüş durumda ve 55 dolar seviyelerine geriledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Petrolü koyacak yer kalmadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN