Önce Kudüs sonra Umre

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın şubatta yaptığı diplomatik görüşmeler neticesinde Kudüs bağlantılı Umre turları patladı Pasaporta İsrail vizesi basılmadan yapılan turlarda, Mescid-i Aksa, Kabe ve Mescid-i Nebevi ziyaret ediliyor. Turlar 1.500 $'dan başlıyor

Giriş Tarihi: 7.4.2015
Önce Kudüs sonra Umre
İsrail vizesi basılma riski nedeniyle ilgi görmeyen Kudüs bağlantılı Umre turları patladı. Pasaportunda İsrail vizesi bulunanlar Suudi Arabistan'a alınmıyor. Tur operatörleri çareyi kapıda bir kağıda vize bastırmakla çözmeye çalışıyordu. Ancak bu Umre ziyaretini riske atıyor, Hacı adaylarının Suudi Arabistan kapısından çevrilme ihtimalini barındırıyordu. Konuya el atan Diyanet İşleri Başkanlığı, şubatta İsrail tarafıyla yürüttüğü diplomatik görüşmelerden sonuç aldı. Buna göre, tur operatörleri Ürdün Havalimanı'na uçup, 70 kilometre uzaklıktaki Kudüs'e otobüslerle gelecek. Kudüs giriş ve çıkışında ise küçük bir kağıda vize basılacak. Böylece pasaportta İsrail vizesi görülmeyecek. Suudi Arabistan'a da rahatlıkla girilerek Umre ibadeti yapılabilecek. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın girişimiyle bu turlara olan ilgi de arttı. '3 Mescid 3 Cuma' şeklinde düzenlenen turlarda ilk Cuma namazı Müslümanların ilk kıblesi Mescid-i Aksa'da, ikincisi Mekke Kabe'de, üçüncü cuma namazı da Medine'de Peygamberimizin kabrinin olduğu Mescid-i Nebevi'de kılınıyor. Turlar bin 500 ile 2 bin 500 dolar arasında değişiyor.

TALEP YÜZDE 200 ARTTI

Anadolu'dan Kudüs bağlantılı Umre turu düzenleyen İkra Tur'un sahibi Bilal Ünal, "İsrail'deki tur operatörleriyle anlaşmalar yapıp vize konusunu kendi çabamızla çözmeye çalışıyorduk. Ancak İsrail'in pasaporta vize basması gibi bir risk her zaman vardı" dedi. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın bu riski ortadan kaldırdığını vurgulayan Ünal, "Geçen yıl toplam 120 kişi taşıdık. Riskin ortadan kalkması turların duyurusunun yapılmasıyla talep yüzde 200 arttı. Sadece bu ay 210 kişi taşımayı planlıyoruz. Kontenjanımız neredeyse doldu" diye konuştu.

MİRAÇ KANDİLİ MAYISA İLGİYİ ARTIRDI
Ekrem Turizm Genel Müdürü Şaban Bilgiç, Kudüs'ü 2014'te 4 milyon Hıristiyan, 88 bin de Müslüman'ın ziyaret ettiğini söyledi. Bilgiç, "Oysa ki Mescid-i Aksa bizim ilk kıblemiz. Oraya daha sık ziyaretler olması gerekiyor. Ancak halkımızda orada savaş varmış gibi bir algı vardı. Ayrıca vize sorunu da ciddi kafa karıştırıyordu" dedi. Sorunun çözüme kavuşmasıyla birlikte talepte büyük bir artış olduğunu vurgulayan Bilgiç, sözlerini şöyle sürdürdü. "Bizim bu yıl için aylık 45 kişilik bir grup taşıma hedefimiz vardı. Diyanet İşleri'nin duyurusunun ardından martta iki grup oldu ve 90 kişi taşıdık. Nisanda da iki grup taşıyacağız. Peygamberimizin miraca Kudüs'ten çıkması ve bu yıl Miraç Kandili'nin cuma gecesine gelmesi nedeniyle mayısta adeta patlama yaşıyoruz. Şu an 3 grup doldu. Talep hâlâ devam ediyor." Bu turların özellikle Filistin halkı için büyük bir moral kaynağı olduğunu belirten Bilgiç, "Filistin halkı Kudüs'e her yapılan ziyaretten büyük bir mutluluk duyuyor. Bize 'Sizden maddi yardım istemiyoruz. Buraya gelip gidin, yalnız bırakmadığınızı gösterin bize yeter. Biz sizleri gördükçe mutlu oluyoruz' diyorlar. Bu turlar Müslümanların Filistin halkının yanında olduğunun da bir göstergesi" şeklinde konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Önce Kudüs sonra Umre
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN