Ar-Ge için tüm teşvikler sizin

Giriş Tarihi: 9.4.2015
Ar-Ge için tüm teşvikler sizin

Başbakan Davutoğlu, büyüme oranını bu yıl % 4, gelecek yıllarda da % 5'in üzerine çekmeye kararlı olduklarını belirtti. Büyümede teknolojinin önemine dikkat çeken Başbakan, "Ar-Ge için istediğiniz tüm teşvikleri vereceğiz" dedi

Yeni Türkiye'nin dünyanın sayılı ekonomileri arasına girme hedefi yolunda belirlediği eylem planının yaklaşan seçimler nedeniyle sekteye uğramaması için tüm tedbirler hükümet tarafından alındı. Başbakan Ahmet Davutoğlu, böylesi dönemlerde en büyük tehlikenin seçim ekonomisi olduğunu belirterek, "Göğsümü gere gere söyleyebilirim ki bu tuzağa düşmedik, bütçe disiplininden kopmadık. Biliyoruz ki nihayetinde bu tuzak önümüze gelecek, halkımıza bedel ödetecek" dedi. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'ndeki (TOBB) Türkiye Ticaret ve Sanayi Şurası'nda konuşan Davutoğlu, 7 Haziran seçimlerine giden süreci ve Türkiye'nin büyüme planlarını değerlendirdi. Başbakan, Türkiye'yi büyüme oranlarında bu yıl yüzde 4, gelecek yıllarda da yüzde 5 ve üzerine çekmeye kararlı olduklarını vurguladı.

TEŞVİK İSTEYİN VERELİM

Seçim sonrasında özellikle meslek liselerini yeniden tanzim etmek üzere çalışmalar yapacaklarını belirten Davutoğlu, açıklanan ekonomik paketlerle birlikte teknoloji üretimine de öncelik vereceklerini söyledi. "Artık teknoloji tüketen değil, üreten bir ülke olmak istiyoruz" diyen Davutoğlu TOBB üyelerine, "Bu konuda hangi teşvikleri istiyorsanız, Ar-Ge için ne gerekiyorsa o teşvikleri vereceğiz. 5'inci bölge yetmez diyorsanız dikkate alacağız" diye seslendi.

PAKETLERİN KAPSAMI DAHA DA GENİŞLİYOR
Açıkladığımız paketlerle ilgili eksik kalan konuları tamamlayabiliriz. Olası olumsuzlukları, tedbirleri gözden geçirecek, gerekli önlemleri alacağız. Hiçbir zaman sükutu ve iletişimsizliği kabul edemeyiz. Bu kapsamda 'İşbaşı Eğitim Programı'nın kapsamını genişlettik. Buna göre;
Programdan yararlananlara 6 ay asgari ücret veriyoruz.
İşverenlerin kursiyer için yaptığı harcama, vergiden düşülecek.
Toplum yararına çalışanların sayısı artırılarak 120 bin kişi daha işe alınacak.

KADIN GİRİŞİMCİYE EK DESTEK GELİYOR
Başbakan Davutoğlu, oda başkanları ile 6.5 saat görüştü. Davutoğlu, hibe ve destekte kadın girişimcilere yüzde 20, kredi garanti fonunda yüzde 10 ek destek sağlayacaklarını belirtti. Organize sanayi bölgesi olmayan il kalmayacağını ifade eden Davutoğlu, bedelsiz parsel tahsisinin iki yıl daha uzatılacağı, teşvikte de çalışma başlattıklarının müjdesini verdi.

TEŞVİKLER İLÇE BAZINA İNECEK
Davutoğlu, "Sadece il bazında değil, ilçe bazına inecek şekilde teşvik sistemini yeniden değerlendireceğiz. Birçok ilimizde farklı gelişmişlik seviyesi olduğunun farkındayız" dedi. Turizm bölgelerinde sigorta prim oranlarının yaz-kış sezonunda farklılaştırılması talebi olduğunu söyleyen Başbakan, bu talebin de karşılanacağını belirtti. Davutoğlu, Sinop ve Adıyaman'da gümrük müdürlüğü kurulacağını kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ar-Ge için tüm teşvikler sizin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN