Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Doğu'da üç kişiden biri o testi yaptırdı!

Hükümet, Genel Sağlık Sigortası başvuru süresini 6 ay uzatırken, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik nde ilginç tabloyu açıkladı. Buna göre, sosyal güvenlik sisteminden yararlanmak için yapılan gelir testinde 1 milyon 382 bin başvuru ile İstanbul başı çekti. İstanbul'u Şanlıurfa (715 bin), Diyarbakır (588 bin),Van (431 bin) izledi.

Giriş Tarihi: 9.4.2015 14:55
Doğu'da üç kişiden biri o testi yaptırdı!
ÜÇ KİŞİDEN BİRİ YAPTIRDI

Doğu ve Güneydoğu illerinde her üç kişiden biri ne girdi. İkinci büyük şehir Ankara'da 402 bin kişi, İzmir'de 420 bin kişi gelir testi yaptırdı. Türkiye genelinde gelir testi yaptıran 7.5 milyon kişinin geliri 400 liranın altında çıkarken, 5.3 milyon kişinin SGK'ya yaklaşık 9 milyar lira borcu bulunuyor.

İŞSİZ ÜNİVERSİTELİLER DİKKAT

Gelir testi yaptırmadığı için borç çıkanlar arasında işsiz üniversiteli erkekler başı çekiyor. Ailesinin gelirine göre ceza kesilirken bugüne kadar borcunu yapılandıranların sayısı da 200 bine ulaştı.
İkinci büyük şehir olan başkent Ankara'da ise 4 milyon 890 bin olan nüfusa karşılık sadece 273 bin kişi gelir testine girdi. Doğu ve Güneydoğu illerinde üçte bir olan gelir testine giren kişi oranı, Ankara'da her 16 kişiden biri olarak ortaya çıktı.

7.6 MİLYONU DEVLET ÖDÜYOR

Çalışma Bakanı Faruk Çelik'in verdiği bilgiye göre, genel sağlık sigortası kapsamında tescil edilenlerin sayısı 11 milyon 848 bine ulaşırken, primi devlet tarafından ödenenlerin sayısı da 7 milyon 689 bin oldu. GSS primini kendisi ödeyenler ise 4 milyon 158 binde kaldı. Çalışma Bakanı Çelik, gelir testi yaptırmayanlarla ilgili ciddi bir rakamla karşı karşıya kalındığını ifade ederek, gelir testi, yapılandırma ve ödeme sürelerinin uzatıldığını anımsattı. Bakan Çelik, genel sağlık sigortası prim borçlarını yapılandıranlara peşin veya en fazla 18 eşit taksitle olmak üzere 2 aylık dönemlerle ödeme imkânı getirildiğini anımsattı. GSS uygulamasına 1 Ocak 2012'de geçildiğini anımsatan Bakan Çelik, gelir testi yaptırmayanlarla ilgili yapılan düzenlemeyi değerlendirirken, "Gelin, gelir testine girin. Kamu tarafından sağlık hizmeti karşılanacaksa ortaya çıkacak, değilse prim ödemeye devam edeceksiniz. Düzenleme ile prim borcu aslının tamamının ilk taksit ödeme süresi içinde ödenmesi durumunda bu alacaklar için herhangi bir faiz alınmayacak" dedi.

BU FIRSATI KAÇIRMAYIN

GSS gelir testi için 1 Nisan'da sona eren süre 6 ay uzatıldı. Bu tarihe kadar test yaptırmayanların borcu en yüksek prim borcu üzerinden hesaplanacak. Haneye giren toplam gelir, kişi başına bölünerek kişiye düşen miktar asgari ücretin üçte birinden, asgari ücrete kadar geliri olanlar ayda en az 48 lira GSS primi ödeyecek. Kişi başına gelir asgari ücretin iki katı gelir elde ediyorsa kişi başına ödenmesi gereken prim 144 liraya, bu tutar asgari ücretin iki katından fazlaysa kişi başına ödenecek aylık prim de 288 liraya çıkıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Doğu'da üç kişiden biri o testi yaptırdı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN