Türkiye'nin en iyi haber sitesi

“Yerli telefon alıyorum, dövizi ülkemde tutuyorum”

İstanbul Kültür Üniversitesi Yapı Kulübü tarafından düzenlenen Yapı Günleri'nde konuşan Ağaoğlu Şirketler Grubu Murahhas Azası Hasan Rahvalı, gençlerin de sorularıyla renklenen konuşmasında," Milli Geliri 2 trilyon dolar olması hedeflenen 2023 Türkiye'sinin yöneticileriyle birlikteyim" dedi.

Giriş Tarihi: 9.4.2015 17:47
“Yerli telefon alıyorum, dövizi ülkemde tutuyorum”
Yabancıya konut satışı konusunda gençlerin görüşlerini alan Rahvalı şöyle konuştu: "Yabancı sadece konut almıyor. Bizden 5 daire alan bir Suud vatandaşı daha sonra 200 milyon dolara kule satın aldı. Yarım günde AVM'de 2,5 milyon liralık alış veriş yaptı. Türkiye yabancıya satıştan bu yıl 6 milyar dolar bekliyor"


Teknolojik ürün ithalatıyla her yıl 5 milyar doların yurt dışına çıktığını hatırlatan Rahvalı, "Telefonumu inatla değiştirmiyorum. Yerli telefon satın alıp hediye ediyorum. Böylece kendi adıma dövizi ülkemde tutuyorum" dedi. Rahvalı; inşaat mühendisliği okuyan öğrencilere işletme yüksek lisansı önerdi.


Ağaoğlu Şirketler Grubu Murahhas Azası Hasan Rahvalı üniversiteli gençlerle buluştu. İstanbul Kültür Üniversitesinin Yapı Kulübü tarafından düzenlenen Yapı Günleri'ne katılan Rahvalı konuşmasına, "Milli geliri 2 trilyon dolar olması hedeflenen 2023 Türkiyesi yöneticileriyle birlikteyim" diyerek başladı. Gençlerin sorularıyla akışına yön verdiği konuşmasında Rahvalı şunları söyledi.

KONUT SATIŞLARI 2014'TE BEKLENTİNİN ÜZERİNDEYDİ
Konut satışlarının 2014 yılında beklentilerin üzerinde olduğunu söyleyen Rahvalı: "Konut satışlarında ilk üç sırayı İstanbul, Ankara ve İzmir alıyor. Her 5 konuttan biri İstanbul'da satılıyor. Yılda ortalama 600 bin çiftin evlendiği ve kentsel dönüşümün yaşandığı bir ülkede bu rakamlar çok normal. Diğer taraftan konut dışı yatırımlar yani ofis, otel ve altyapı yatırımları da artış göstermektedir. "dedi.

2014'TE 422 BİN M2 OFİS ARZI GERÇEKLEŞTİ
2014 yılında 422 bin m² yeni ofis arzının gerçekleştiğini söyleyen Rahvalı: "İş yerlerimiz yenileniyor. Daha modern ofis planları yapılıyor. Sadece İstanbul'da 4 milyon metrekare ofis stoku bulunmaktadır. Türkiye'de ki AVM stokundan da bahseden Rahvalı: " Konut dışı inşaat faaliyetlerinin önemli alanlarından biride AVM'lerdir. Türkiye genelinde 12 milyon m2'lik AVM var. Bunların 150'si İstanbul'da bulunmaktadır. Gelecekte AVM yapılmayacağını vurgulayan Rahvalı: " Alışverişin internet üzerinden yapıldığı günümüzde, AVM inşaatı yapacak birileri çıkmayacak. Çünkü tüm ihtiyaçlar dijital ortamda temin edilecek. İnternetteki büyüme geometrik, AVM'lerdeki ise sabit olacak. "dedi.

İNŞAAT MALZEMESİ İHRACAT PAZARININ YÜZDE 1'İ HEDEFLENMELİ
Konuşmasında Türk müteahhitlik hizmetlerindeki büyümeye de dikkat çeken Rahvalı bu durum inşaat malzemeleri sektöründeki büyümeyi de tetiklediğini söyledi: "Türk müteahhitlik sektörü 1972 yılından 2014 yılı Kasım ayı onuna kadar 104 ülkede 300 milyon dolar değerinde proje üstlendi. 2006 yılından bu yana ise 21 milyar dolarlık bir performans gerçekleştirdi. Dünyadaki inşaat malzemesi pazarı ise 6,5 trilyon dolar. Bu pazarın yüzde 1'i olan 65 milyar doları hedeflemeliyiz. Eskiden fabrikadan seramik siparişimiz için 1,5 sene sıra bekliyorduk. Şimdi ihraç ediyoruz. İnşaat sektörü gelişince malzeme sektörü de gelişti" dedi.

TÜRKİYE ÇİN'DEN SONRA İKİNCİ SIRADA
Yurtdışında müteahhitlik yapan Türk firmalarının büyüdüklerine işaret eden Rahvalı, "Müteahhitlik hizmetleri sektörünün önde gelen yayınlarından 'Engineering News Record' dergisi 2003 yılındaki sayısında dünyanın en büyük 225 müteahhitlik firmasını açıkladığında,
listede Türkiye'den sadece 8 firma yer almıştı. 2014 yılında bu rakam 42'ye yükseldi. Türkiye listede son 3 yılda firma sayısı itibariyle Çin'den sonra ikinci sırada yer alıyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
“Yerli telefon alıyorum, dövizi ülkemde tutuyorum”
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN