Türkiye'nin en iyi haber sitesi

, , GSS Sorgulama Ekranı

larınızı online olarak SGK borç sorgulama uygulamasını kullanarak kolayca yapabilirsiniz. SGK borç sorgulama işlemi hakkında detaylı bilgiye ve SGK borç sorgulama işleminin nasıl yapıldığına haberimiz üzerinden ulaşabilirsiniz.

Giriş Tarihi: 10.4.2015 12:54 Güncelleme Tarihi: 10.4.2015 22:45
BAĞ-KUR, SGK, GSS Borç Sorgulama Ekranı
Çalışma hayatlarına devam eden vatandaşlar belli bir yaşa geldiklerinde emekli olabilmek için Sosyal Güvenlik Kurumuna veya sigorta yatırmaktadırlar. Bu yatırılan primler sayesinde Sosyal Güvenlik Kurumu vatandaşın Hastane ve kaza masraflarını karşıladığı gibi vatandaşın emeklilik yaşı geldiği zaman da vatandaşı emekli yapar ve vatandaşa emekli maaşı bağlar. Vatandaşlar bu yüzden her ay düzenli olarak primlerini ve sigortalarını yatırmaktadır. Yatırılan primler ve sigortaları yatırmadığınız zaman veya herhangi bir gecikme olduğu zaman vatandaşların Sosyal Güvenlik Kurumuna ları oluşmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumuna giderek bu u sorgulayabilirsiniz.


Günümüzde gelişen internet teknolojisi sayesinde Sosyal Güvenlik Kurumu vatandaşlara online olarak kullanabilecekleri bazı programlar geliştirmiştir. Bu programlar sayesinde Sosyal Güvenlik Kurumuna gitmeden internet üzerinden bazı işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Sosyal Güvenlik Kurumunun geliştirdiği bu uygulamalardan bir tanesi de borç sorgulama işlemidir. SGK borç sorgulama uygulaması sayesinde Sosyal Güvenlik Kurumuna ne kadar borcunuz olduğunu öğrenebilirsiniz. Vatandaşlar SGK borç sorgulama işlemini internet üzerinden 2 farklı şekilde gerçekleştirebilmektedirler. Şifresiz olarak borç sorgulama işlemini internet üzerinden online web tahsilat sayfasından gerçekleştirebilirsiniz. SGK borç sorgulama işlemini bir de internet üzerinden e-devlet şifreniz ile E-Devlet sayfasından da gerçekleştirebilirsiniz.

İnternet üzerinden SGK borç sorgulama işlemini şifresiz olarak gerçekleştirmek için ilk olarak Sosyal Güvenlik Kurumunun geliştirmiş olduğu online web tahsilat uygulamasına giriş yapılmalıdır. Bu uygulamaya giriş yaptığınızda bağlı olduğunuz kuruma göre sorgu türünüzü seçerek sorgulama işleminde devam edebilirsiniz. SSK kurumuna bağlı şekilde çalışan vatandaşlar sorgulama işlemi için sorgu türü seçeneğine 4A işveren ödemeleri, sorgu tipi seçeneğine ise işi ile ilgili olan seçeneği seçmelidir. SSK sicil numarası ve güvenlik kodu bilgileri gerekli yere girildikten sonra sorgulama işlemi tamamlanır. kurumuna bağlı olan vatandaşlar sorgu türü seçeneğine 4B sigortalı ödemeleri, sorgu tipi seçeneğini de bağ-kur geçmiş dönem seçenekleri seçilmelidir. T.C. kimlik numarası ve güvenlik kodu sisteme girildikten sonra sorgulama işlemi tamamlanır. Genel sağlık Sigortası borç sorgulama işlemi için sorgu türü seçeneğine diğer ödemeler, sorgu tipi seçeneğine ise GSS prim seçeneği seçilmelidir. T.C. kimlik numarası ve güvenlik kodu girildikten sonra sorgulama işlemi tamamlanır.

İnternet üzerinden SGK borç sorgulama işlemi bir de E-Devlet uygulaması ile gerçekleşebilir. E-Devlet sistemi üzerinden SGK borç sorgulama işlemi için sisteme giriş yapmanız gerekmektedir. E-Devlet sistemine T.C. kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi girerek sisteme girişinizi yapabilirsiniz. E-Devlet şifrenizi PTT şubelerinden 2 TL karşılığında alabilirsiniz. Sisteme girişinizi yaptıktan sonra ana sayfada bulunan E-Hizmetler bölümünden Sosyal Güvenlik Kurumunu bulmalısınız. Sosyal Güvenlik Kurumunun alt seçeneklerinden bağlı olduğunuz kuruma göre SGK borç sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. SSK kurumuna bağlı olan vatandaşlar 4A hizmetleri, Bağ-Kur kurumuna bağlı olan vatandaşlar 4B hizmetleri, Emekli Sandığı kurumuna bağlı olan vatandaşlar da 4C hizmetleri altında işlemlerini gerçekleştirebilir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
BAĞ-KUR, SGK, GSS Borç Sorgulama Ekranı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN