Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Normal dönemlerde yükler azaltılmalı

Giriş Tarihi: 10.4.2015
Normal dönemlerde yükler azaltılmalı

TBB Yönetim Kurulu Başkanı Aydın, olumsuz dış faktörlere rağmen Türkiye'nin büyümeye devam ettiğini söyledi. Bankalar üzerindeki yüklerin normal dönemlerde azaltılması gerektiğini söyleyen Aydın, "Tüm çabamızla büyümeye destek veriyoruz" dedi

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Aydın, finansal araçların vergilendirilmesinde hâlâ süren gri alanların tamamen kaldırılmasını, aracılık maliyetlerini yükselten kamu kaynaklı yüklerin azaltılmasını talep ettiklerini belirtti. Aydın, "Olağanüstü dönemlerde geçici olarak getirilen düzenlemelerin normalleşmeyle birlikte kaldırılmasını öneriyoruz" dedi. Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) ve TBB tarafından ortaklaşa düzenlenen "MASAK-TBB Çalıştayı"nın açılışında konuşan Aydın, Türkiye'nin dönem başkanlığını üstlendiği G-20'nin önemli gündem konularından birinin suç gelirlerinin aklanmasının önlenmesi olduğunu söyledi.

"BÜYÜMEYE DESTEK OLUYORUZ"
Aydın, çok sayıda ülkenin suç gelirleriyle mücadele alanında bir yandan kendi kapasitelerinin güçlendirilmesi, bir yandan da uluslararası koordinasyonun son derece kritik olduğu bu alanda işbirliğinin artırılması yönünde çaba sarf ettiğini aktardı. Aydın, bir ülkenin mevzuatının ve teknik olarak sorgulama kapasitesinin yeterliliği ya da şüpheli işlem sayısının, suç gelirleriyle mücadelede tek başına bir etkinlik göstergesi olmadığını kaydetti. Aydın, gelişmekte olan ülkeler açısından ekonomik faaliyeti olumsuz yönde etkileyen çok sayıda ekonomik ve politik dış faktöre rağmen Türkiye ekonomisinin büyümesini sürdürmesini son derece önemli bulduklarını ve bankacılık sektörü olarak buna tüm çabalarıyla destek olduklarını söyledi. Aydın, finansal araçların vergilendirilmesine ilişkin düzenlemelerde önceliklerinin ise şunlar olduğunu kaydetti: "İç ve dış kaynakların finansal sektöre kazandırılması, aracılık yüklerinin azaltılması olmalıdır. Bu çerçevede, finansal araçların vergilendirilmesinde hâlâ süren gri alanların tamamen kaldırılmasını, aracılık maliyetlerini yükselten kamu kaynaklı yüklerin azaltılmasını talep ediyoruz." Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de çalıştayın açılışında yaptığı konuşmada, Türk bankacılık sektörünün tüm alanlarda başarılı olduğunu söyledi. "Son dönemlerde bankalara vurmak, hırpalamak moda. Bu son derece yanlış" diyen Şimşek, bankacılık sistemi olmadan ekonomide kalıcı bir başarı elde etmenin mümkün olmayacağını belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Normal dönemlerde yükler azaltılmalı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN