Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Patates oyununu özel tim bozdu

Giriş Tarihi: 10.4.2015
Patates oyununu özel tim bozdu

Patatesin kilosunun markette 5 liraya kadar çıkması üzerine kurulan özel tim, Nevşehir'de mağaralarda stoklanmış 110 bin ton patates tespit etti. Fırsatçılar ürünü piyasaya sunmak zorunda kalınca fiyatlar geriledi

Patates fiyatlarında yaşanan aşırı artışın perde arkasından fırsatçıların büyük vurgunu çıktı! Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından bir süre önce kurulan "patates timi" geçtiğimiz yıl 620 bin ton patates üreterek Türkiye birincisi olan Niğde'de fiyat artışlarıyla ilgili özel bir denetim gerçekleştirdi. Bakanlık yaptığı denetimlerde, mağaralarda Türkiye'nin bir aylık ihtiyacını karşılayabilecek 110 bin ton patatesin stoklandığını tespit etti. Piyasaya az miktarda sürülen patatesin kilogram fiyatı da bu nedenle marketlere ulaştığında 4-5 liraya kadar yükseldi. Edinilen bilgiye göre, denetçilerin "ithalat yaparız" diyerek fırsatçılara gözdağı vermesi, depolardaki patateslerin bir bir bölümünün piyasaya çıkmasını sağladı.

ÜLKENİN 1 AYLIK İHTİYACI

SABAH'ın edindiği bilgilere göre Nevşehir'deki mağaralarda depolanmış vaziyette tutulan patatesler, Türkiye'nin bir aylık ihtiyacını karşılayabilecek miktarda. Fırsatçılar, tonlarca patatesi piyasaya düşük miktarda ve yüksek fiyattan vererek resmen vurgun yaptı. Verilen gözdağı sonrası son bir-iki haftalık süreçte depolarda tutulan patates oranı 50 bin tonlara kadar indi. Uzmanların verdiği bilgilere göre, patates fiyatları çok yakın bir zamanda normal seviyelere inecek. Buna bir süre sonra Çukurova patatesinin de piyasaya çıkacak olması eklenince fiyatlarda rahatlama beklentisi yükseliyor. Ayrıca havaların ısınmasıyla oluşan bozulma tehlikesi de depolarda patates stoklayan fırsatçıları ürünleri uygun fiyatlarla elden çıkarmak zorunda bırakacak.

CEZA VERİLMESİ GÜNDEMDE

Uzmanlara göre Türkiye patateste sorun yaşayacak durumda değil. Özel sektör ve birliklerle de görüşmeler yürüten bakanlık, bu tip fırsatçılara bir yaptırım uygulanıp uygulanamayacağı üzerinde çalışmalar yürütüyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Patates oyununu özel tim bozdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN