Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Transit ülke ol borcunu öde

Vladimir Putin, Yunanistan Başbakanı Çipras'a "Türk Akımı'nda transit ülke ol borcunu öde" tavsiyesinde bulundu. Putin gıda ithalatında yaptırımın kaldırılması için "Hülle şirket kurun" dedi

Giriş Tarihi: 10.4.2015
Transit ülke ol borcunu öde
AB çevrelerinde merakla beklenen PutinÇipras görüşmesi Kremlin Sarayı'nda yapıldı. Yunanistan Başbakanı Çipras, ziyaretine başlarken "Rusya'dan maddi yardım istemeye gelmedik" diyerek bu konudaki spekülasyonlara nokta koydu. Çipras'ı Türk Akımı projesine davet eden Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise projenin Yunanistan'ı 'transit ülke' konumuna getireceğini ve 100 milyonlarca euro kazandıracağını belirtti. Putin, bu sayede ülkenin kredi borçlarını rahatlıkla ödeyeceğini kaydetti. Putin, "Kapsamlı enerji projelerini hayata geçirme olasılıklarını görüştük. Bu projelere bağlı olarak finansmanın yanı sıra borç konusunun geniş biçimde ele alınabileceğini de konuştuk" dedi.

KULAĞA HOŞ GELMİYOR

Bu öneriye sıcak bakacaklarını söyleyen Çipras'ın "Türk Akımı tanımı kulağa hoş gelmiyor" tanımı ise görüşmelere damga vurdu. Boru hattı projesine katılabileceklerini ve bunun Yunanistan ile Türkiye'nin ilişkilerini geliştireceğini söyledi. Yunan Başbakan, "Yunanistan topraklarında Türk Akımı olmayacak. Bu, Yunan boru hattı olacak. Türk botu hattı Türk topraklarında olacak. Bunu herkes anlasın" dedi. Rusya'nın AB gıda ürünlerine uyguladığı yaptırım yüzünden pazarı kaybeden Yunanistan için bulunan "özel çözüm"ün ana hatları belli oldu. Putin, "ortak şirket" kurarak ambargonun "usulüne uygun olarak" delineceğinin işaretini verdi. Özellikle yaş sebze ve meyvede Rusya pazarına bel bağlayan ve yaptırımla büyük zarara uğrayan Yunanistan için istisnai bir model düşünülüyor. Buna göre iki ülke arasında ortak şirket ya da şirketler kurulacak. Böylece Yunanistan'dan ürünleri Rus ortaklı şirketin doğrudan ithal etmesiyle, "AB şirketlerine uygulanan yaptırım" engeli ortadan kalkmış olacak. Bir anlamda "hülle şirketleri" oluşturulacak.

IMF'YE TAKSİT ÖDEDİ

Yunanistan dün IMF'ye yaptığı 448 milyon dolarlık borç ödemesiyle de dikkatleri üzerine çekti. Ülkenin borcunu ödemek için bono sattığı belirtildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Transit ülke ol borcunu öde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN