HalkBank

Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dyesol'dan Mersin'e güneş tesisi

Suudi Tasnee'nin ana ortak olduğu Avustralyalı enerji şirketi Dyesol, güneş yatırımına geliyor. Mersin'de kurulacak tesis 2 bin 500 kişiye istihdam sağlayacak

Giriş Tarihi: 11.4.2015
Dyesol'dan Mersin'e güneş tesisi
Enerjide son dönemin en dikkat çeken alanı olan yenilenebilir piyasasına yabancı yatırımcıların ilgisi üretime yöneldi. Dünyanın en büyük yenilenebilir enerji yatırımları gruplarından Dyesol, Türkiye'de üretim yapmak için kolları sıvadı. Avustralyalı Dyesol, Türkiye'de kuracağı tesiste perovskit güneş panelleri üretimi yapmak istiyor. Türk şirket Nesli DSC ile işbirliği kararı alan Avustralyalı firma, üretim için de Mersin'i adres olarak seçti. 600 megawatt üretim gerçekleştirilecekte firma, 2 bin 500 kişiye de istihdam yaratacak. Dyesol'ün CEO'su Richard Caldwell, "Bu yatırım bizim için çok önemli. Ayrıca yeni nesil teknolojiye odaklanan şirketimiz için küresel ağımızı büyütecek nitelikte" dedi. Yüzde 50-50 ortaklıkla kurulacak tesisle Dyesol prototip, sınırlı ve hacimli üretim gerçekleştirecek.

2016'DA ÜRETİM BAŞLIYOR
Binaya entegre güneş sistemleri üzerine çalışan Nesli DSC'nin teknoloji ve deneyimlerini kullanarak ticari ürünlerini geliştirmek isteyen Dyesol 2016 yılında pilot üretime geçecek. Firma, 2018 yılında ise bir milyon metrekareden fazla hacime sahip perovskit güneş paneli üretimi planlıyor. 1991'de kurulan ve üretime 2008'de başlayan Dyesol'un hisseleri Avustralya ve Almanya borsalarında işlem görüyor. İngiltere, İsviçre, Güney Kore, Almanya ve Singapur'da da üretim ve işbirliği olan Dyesol, 2006'da STI, 2007'de de Greatcell gibi firmaları bünyesine katarak büyüdü.

EN BÜYÜK ORTAK SUUDİ TASNEE
Dyesol'un yüzde 33'lük hisse yapısıyla en büyük ortağı ise Suudi enerji devi Tasnee. Suudi şirket, Forbes'un Global 2000 listesinde 6.5 milyar dolarla dünyanın en değerli 1.797'nci şirketi olmuştu. Dyesol'da JP Morgan, HSBC gibi uluslararası finans kurumları da hissedar konumunda.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dyesol'dan Mersin'e güneş tesisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN