Bu tavuğun sı 20 lira

Giriş Tarihi: 12.4.2015 13:19
Bu tavuğun yumurtası 20 lira

Tavukların normalde ortalama 50 kuruştan satılan larına karşın süs tavuklarından elde edilenlere 20 liraya kadar alıcı bulunabiliyor.

Lapseki Süs Tavukları ve Bahçe Hayvanları Yetiştiricileri Derneği Başkanı Murat Çelik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, süs tavuklarının 75-100 türü bulunduğunu söyledi.

Türkiye'deki en değerli türün "Osmanlı sultanı" olduğunu belirten Çelik, "Bu ırk yıllar önce İngiltere'ye götürülmüş, Türkiye'de nesli tükenmiş. Daha sonra Bursa'daki bir firma tarafından yeniden Türkiye'ye kazandırılmış" dedi.

Çelik, bu türün bireylerinin çoğaltılması için çalışmaların sürdüğünü anlatarak, fiyatının 2 bin liradan başladığını dile getirdi.

Kıvırcık Çin, Habeş, Japonez, Fizan, Cochin, Serema, Sablepoot, Zibrit, Phoenix türlerinin de yetiştiricilerden ilgi gördüğünü ifade eden Çelik, "Hayvanlara olan sevgim yüzünden başladığım süs tavuğu yetiştiriciliği şimdi geçim kaynağımız oldu. Süs tavukları, uğraşanlarını dinlendirdiği gibi ekonomilerine önemli kazanç da sağlıyor çünkü tavukların normalde 50 kuruştan satılan larına karşın süs tavuklarının yumurtaları 20 liraya kadar alıcı bulabiliyor" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu tavuğun yumurtası 20 lira
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN