Türkiye'den Avrupa'yı derinden etkileyecek proje

Giriş Tarihi: 12.4.2015 14:11 Güncelleme Tarihi: 12.4.2015 14:36
Türkiye'den Avrupa'yı derinden etkileyecek proje

3. havalimanı için “Keşke daha evvel başlasaydı” diyen DHMİ’nin yeni Genel Müdürü, “Avrupa’yı derinden etkileyecek proje" dedi ve ekledi.

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü koltuğuna 6 Mart'ta oturan Serdar Hüseyin Yıldırım, gazetecilerle buluşmasında 3. havalimanı'nın Türkiye için önemine işaret etti. Yıldırım, "Yeter ki biz doğru olarak bunu yapalım, doğru şekilde de pazarlayalım. Burası Frankfurt'u da Heathrow'u da siler" dedi

Uçak Mühendisi olan ve 12 yıl çeşitli havayollarında yöneticilik tecrübeliği de bulunan, bugüne kadar 120 ülkeyi ziyaret eden Yıldırım, "Üçüncü havalimanı şu anda DHMİ'nin elindeki en önemli proje. Keşke daha evvel başlasaydı, bugün bitmiş olsaydı. Çünkü İstanbul hava trafiği artık gerçekten zorlanıyor" şeklinde konuştu.

EN BÜYÜK FARKI COĞRAFİ KONUMU

3. havalimanının dünya sivil havacılığının yönünü değiştirecek çapta büyük bir proje olduğunu vurgulayan Yıldırım, "Şu anda inşaat henüz başlamış değil. Zeminin ıslahıyla uğraşıyorlar. Fiili inşaata başlama tarihi olarak şu anda görünen mayıs ayı. Havacılık aksının ağırlık noktası bugün Türkiye üzerine kaymıştır. Coğrafyanın üçüncü havalimanı konusunda başarılı olmamız yönünde çok büyük avantajları var. Yeter ki biz doğru olarak bunu yapalım, doğru şekilde de pazarlayalım. Burası Frankfurt'u da Heathrow'u da siler" diye konuştu.

"DHMİ'Yİ DÜNYAYA AÇACAĞIZ"

Yıldırım, "Geleceğe yönelik bir ajandanız var mı?" şeklindeki soru üzerine de şunları söyledi: "DHMİ Türkiye'nin güzide kurumlarından bir tanesidir. Ciddi tecrübesi, yetişmiş insan gücü, birikmiş potansiyeli olan bir kuruluş. Ama Türkiye sınırları içine hapsolmuş vaziyette. Benim vizyonum bu kurumu dünyaya açmaktır."

'ATATÜRK HAVALİMANI VIP JETLERE AYRILMALI'

3. havalimanı sonrasında Atatürk Havalimanı'nın akıbetiyle ile ilgili de açıklamalarda bulunan Yıldırım, "İki havalimanı olmaz. Yoksa transferde korkunç sıkıntılar yaşarsınız. Bari kargo Atatürk Havalimanı'nda kalsın diyenler de var. Ben bunu da doğru bulmuyorum. Kargonun da tamamen üçüncü havalimanına geçmesi lazım. Atatürk Havalimanı genel havacılık, hava taksi, hava ambulans ve eğitim uçuşları için kullanılabilir. Ya da business ve VIP jetler buradan uçabilir. Yerli ve yabancı ülke devlet büyüklerinin uçakları Atatürk Havalimanı'na inebilir, çok rahat bir şekilde park edebilir" ifadesini kullandı.

Kaynak : Gökhan Artan - HABERTÜRK
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye'den Avrupa'yı derinden etkileyecek proje
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN