Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Özel okulda ara sınıf zamlarına sınırlama

Giriş Tarihi: 15.4.2015 10:45
Özel okulda ara sınıf zamlarına sınırlama

Özel okullar ara sınıflarda yüksek zam önerince yönetmelikteki sınırlamaya dikkat çekildi. 2014 Temmuz’unda yapılan yönetmelik değişikliği %10’a karşılık gelen enflasyon üzerine % 5 artış öngörüyor.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) özel okulların yüzde 30'a varan yıllık fiyat artışlarına sınırlama getirdi. Yıllık ücretlerini bu ay açıklayan özel okullar, geçen yılki fiyatın üzerine en fazla yüzde 10 zam yapabilecek. Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü 2014 Temmuzu'nda yaptığı özel okul zamlarına sınırlama getiren yönetmelik değikliğini, Ocak 2015'te tekrar bir duyuruyla hatırlatmıştı. Yönetmeliğe göre; özel okullar ara sınıflar için yıllık ücretlerini (Y.İ.; ÜFE+TÜFE) / 2 oranına, en fazla yüzde 5 oranında artış yaparak belirleyebilecek.

Özel okullar fiyatlarını, ocak ile mayıs ayı arasında açıklamak zorunda. Okullar, ücret artışlarını, fiyatlarını açıkladıkları aydan önceki 12 aylık enflasyona göre belirleyebilecek. Bu durumda maksimum zam oranı, fiyatın açıklandığı aya göre değişebilecek. Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Ömer Faruk Yelkenci, yeni sistem ile yüksek zamların önüne geçtiklerini söyleyerek, "Yönetmelik ile okulların yapacağı en yüksek zamma sınırlama getirdik. Okullar formülümüze göre zamlarını belirleyip, Milli Eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemleri'ne (MEBBİS) girecekler" dedi.

AVCI: AÇIKLAMA YAPMIŞTIK

Özel okul fiyat listeleriyle ilgili soru üzerine dün Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, "Onunla ilgili Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğümüz bir açıklama yaptı, oradan takip edebilirsiniz" diye cevapladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Özel okulda ara sınıf zamlarına sınırlama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN