Rekor kıran dolarda ibre aşağı dönüyor

Giriş Tarihi: 16.4.2015
Rekor kıran dolarda ibre aşağı dönüyor
ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz artırımına bu yıl başlayacağına ilişkin beklentilerle küresel bazda yükselişe geçen dolar, içeride de 2.72 lirayı aşarak rekor kırdı. İşlem hacminin oldukça düşük olduğu döviz piyasasındaki işlemlerin önemli bir bir bölümünün spekülatif hareket olduğu gözlenirken, kurdaki yükselişle birlikte dolar bazında ucuzlayan Borsa İstanbul'a yabancı girişi dikkat çekti.

2.74 ZOR AŞILIR

Doların 2.74 TL'nin üstüne çıkmasının beklenmediğine dikkat çeken analistler, "TL değerinden düşük bir fiyattan işlem görüyor. TL'nin bundan sonra daha fazla değer kaybetmesi enflasyonu da olumsuz etkiler. Merkez Bankası likidite uygulamalarıyla kura müdahale etmeyi deneyebilir" tespitinde bulundu. Artan risk priminin etkisiyle Merkez Bankası'nın sessiz kalmasının mümkün olmadığı ve reel kurun rekabetçi seviyelerde kalması gerektiği ifade ediliyor.

KURDAKİ ARTIŞTAN ENDİŞE ETMEYİN
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, rekor üstüne rekor kıran kurla ilgili gelişmelerin TL kaynaklı olmadığını söyledi. AYMOD'da (Ayakkabı Moda Fuarı) konuşan Zeybekci, "Kurla ilgili gelişmeler dünyadaki gelişmelere bağlı, TL kaynaklı değil. Bundan dolayı bir endişeniz olmasın. Kura müdahale etmemek lazım. Kur kendi dengesini bulacaktır" dedi. Dolardaki hareketin enflasyona mutlaka etkisi olacağının altını çizen Zeybekci, "Kurdaki 10 puanlık artışın etkisi 1 puan olur" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rekor kıran dolarda ibre aşağı dönüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN